Областният управител проведе заседание на Консултативния съвет по охрана на горите, дивеча и рибата
Областният управител д-р Мадлена Бояджиева проведе днес, 26 май, заседание на Консултативния съвет по опазване на горите, дивеча и рибата, свикано по инициатива на директора на Регионалната дирекция по горите инж. Павли Богдански, с цел да се обсъдят мерки за подобряване на взаимодействието между отделните институции при опазване на горските територии, дивеча и рибата.
Въпросът за опазването на горите и дивеча е изключително сериозен и през последните месеци е една от водещите новини в медиите и обществото. Преди два месеца се проведе работна среща, посветена на опазването на горските територии. Бяха набелязани мерки относно засилване на контрола при извършване на сеч в горите. Очаквам да видим първите направени стъпки днес, каза във встъпителното си слово д-р Бояджиева.
Заседанието протече при дневен ред, включващ доклад за състоянието на горите, дивеча и рибата на територията на област Ловеч, обсъждане и даване на становища по проблеми на сектора, обсъждане на прилагането на Закона за опазване на селскостопанското имущество и Правилника за неговото прилагане.
След изнесената от инж. Богдански информация за състоянието на горите и извършените проверки и съставени актове на територията на област Ловеч от РДГ, ДГС/ДЛС и ИАГ през последните 4 години, бе изразена позицията на Изпълнителната агенция по горите, представена на заседанието от инж. Николай Пиронков.
Средно годишно и за 2014 година в цялата страна има около 14 500 нарушения, за които са съставени актове за административни нарушения. Ловешката РДГ е първенец с разкрити нарушения, има много висока разкриваемост, но за съжаление с най-ниския процент събираемост на наложените санкции – между 2,5 и 7,5 %, докато средния процент за страната е 14 %. Ниската събираемост е проблем в цялата държава и той трябва да се решава незабавно. Липсата на събираемост е липса на превенция. Създадоха се мобилни екипи с решение на Министерството на земеделието и храните – тази възможност трябва да се използва, както и съвместните проверки с автомобилната администрация и полицията, подчерта инж. Пиронков.
По думите му не е добра цифрата 2000 нарушения за една регионална дирекция, по-голямата част от тях са в Плевенска област. През миналата година са съставени 67 акта на лица, упражняващи частна лесовъдска практика, като част от тях са лишени от право да работят в горите – това е сериозна цифра. Много сериозен удар трябва да получат тези, които си позволяват да нарушават законодателството. Ако няма законови норми, трябва да се направят и по отношение на камиони, които се претоварват. Шири се усещането за голямо беззаконие в горите – не е така, нарушенията са малки по обем, но твърде много по брой, каза още представителят на Изпълнителната агенция по горите.
В хода на дискусията инж. Павли Богдански поясни за пореден път – движението на автомобилите в горски територии и по пътища в земеделски земи се извършва с разрешение, издадено от на кмета на населеното място. В Закона за горите е регламентирано как се издават разрешителните за достъп до горските територии – кметовете на населени места имат повече правомощия отколкото горските. Все някой разчита друг да свърши работата, подчерта инж. Богдански, като изрично цитира правомощията на местните власти в т. ч. и да поставят ограничителни знаци за позволен товар на превозните средства, срещу които има брожения, а Пътна полиция пък да следи спазването им.
На заседанието, което протече в изключително оживена дискусия, се обсъди и прилагане на Закона за опазване на селскостопанското имущество и правилника за прилагането му.
Областният Консултативният съвет за опазване на горите, дивеча и рибата на своето заседание, проведено днес, след като обсъди проблемите, отнасящи се до приложението на Закона за опазване на селскостопанското имущество, правилника за неговото прилагане и Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за опазване на селскостопанското имущество, предлага на кметовете на общини и другите заинтересовани институции в едномесечен срок да представят в Областна администрация Ловеч становища, относно Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за опазване на селскостопанското имущество, които ще бъдат обобщени и предоставени на депутатите от област Ловеч.