Областният управител на Ловеч домакин на професионална дискусия на лекари за COVID-19 и ваксините
Областният управител Виктор Стойчев бе домакин вчера на професионална дискусия на лекари от област Ловеч за COVID-19 и ползата от ваксините. Участваха общопрактикуващи лекари, специалисти от извънболничната помощ, директори на болници, лекари от имунизационните кабинети, представители на всички структури, които вече две години са ангажирани с ковид пандемията и ваксинационния процес. Модератори на форума „Дискусия за COVID-19 и ваксините. Науката в отговор на предизвикателствата“ бяха проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН и психологът консултант Георги Тодоров.
„Ако тази среща се бе провела по-рано, вероятно поставените на нея проблеми щяха да доминират дневния ред на обществото – коментира при откриването Виктор Стойчев. – Днес обаче сме изправени пред нови рискове и предизвикателства – да посрещнем украинските бежанци, и всички ние имаме високи очаквания от вас и за тяхното медицинско обслужване, и за продължаване на ваксинационния процес и при тях. Но успоредно с това, тъй като битката с COVID-19 не е спечелена все още въпреки отстъплението му, а и специалистите са категорични, че вирусът ще продължи да циркулира между нас, трябва да се погрижим да стимулираме българските граждани да вземат най-правилното за здравето си решение.“
Макар че вирусът затихва, има данни, че в Западнотихоокеанския регион заболеваемостта се е увеличила с 25%, затова темата с ваксинацията продължава да бъде важна, заяви проф. Александрова. Много е рано и според Световната здравна организация да обявяваме край на пандемията, изтъкна още тя. Затова и по време на дискусията беше основно обсъдено как да се разшири пространството за комуникация между лекари и пациенти, за да се преодолее дезинформацията и недоверието на обществото към ваксинацията. Коментирана бе продължителността на имунитета след инфекция и ваксинация, показанията и противопоказанията за имунизация, включително за пациенти със съпътстващи заболявания, понякога причина за колебанието и страховете.
Информационната среща, осъществена в Ловеч от Регионалната здравна инспекция, е втората от поредицата, които ще се организират във всичките 28 области в страната. Тези комуникационни форуми се провеждат от Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции в страната, както и алианс от международни и неправителствени организации, включително представителството в България на Световната здравна организация и УНИЦЕФ, фондация „Астра Форум“, Центърът за анализи и кризисни комуникации.