Областният управител на Ловеч Ваня Събчева бе днес, 27 февруари, в троянското предприятие „Калинел”. Тя бе посрещната от собственика на фирмата инж. Марин Радевски. В момента 1120 човека работят тук на постоянни трудови договори, след като всеки от тях е минал през 6-месечен изпитателен срок. За 2011 г. средната работна заплата е 751 лв. За съжаление сред заетите в производството има 72-ма висшисти – философи, филолози, теолози, 3-ма учители, 37 години е средната възраст на хората в предприятието. „Калинел” за една година има ръст на производството от 26 %, но не от количеството на наетите, а от внедрената нова роботизирана техника, обясни инж. Радевски, като подчерта, че той е купил един робот, а другите 5 си произвели на много по-ниска цена за нуждите на фабриката.
Бизнесменът изтъкна липсата на млади кадри – стругари и фрезисти, необходими за производството му. Троянските училища не произвеждат такива специалисти, а това след няколко години ще се окаже голям проблем, бе категоричен той. Във връзка с изготвянето на план приема в професионалните училища тази тема трябва да не слиза от дневния ред, много пъти сме говорили, че бизнесът и образованието трябва да вървят ръка за ръка, за да не произвеждаме кадри, от които няма необходимост, подчерта Ваня Събчева, а бизнесменът от своя страна се ангажира да работи и този въпрос да намери най-после решение.
Фирмата наема хора и по националните програми за заетост, но липсата на квалификация на тези хора е обяснението да са трайно безработни, обясни наблюденията си шефът на предприятието. Той не е доволен и от качеството на образование, което имат младите инженери. В момента 24-годишен инженер, показал добра компетентност в работата, управлява цех за 2 млн. лв техника, каза собственикът в потвърждение на това, че дава шанс на млади и образовани хора да работят и да получават добро възнаграждение.
Фирмата стартира през 1994 г. с производство на вата за мебелната и шивашка индустрия. 2000 г. има 19 работника, 2001 г. назначава нови 62, лично обучавани от инж. Радевски, а днес тук производството е високотехнологично и осигурява работа на повече от 1000 човека, които редовно получават заплатите си. Само през 2012 г. нови 80 работни места са разкрити и заети във фирмата.
„Калинел” работи предимно за износ, като изнася продукцията си за Европейския съюз, САЩ, ОАЕ, Израел, зарежда и веригите „Кауфланд”, „Теско”,, „Карфур”, „Икеа”
От миналата година има фабрика в Сърбия, в която е инвестирала 1,5 млн. лв в производство на вата. В друго производство работят и в предприятие в Червен бряг. Производителността е такава, че от тук на всеки 2,4 секунди излиза готова възглавница например, обясни Марин Радевски на областния управител.
Двамата разговаряха и по въпроси, касаещи взаимоотношенията на бизнесмена с държавната и местна власт. Нямам претенции към държавата, но и тя не може да има претенции към мен, както и местната власт, рядко съм имал нужда от съдействие, но при необходимост съм срещал пълна подкрепа, категоричен бе собственикът на „Калинел”.
Областният управител и инж. Марин Радевски коментираха бъдещите инвестиционни намерения на фирмата, свързани с бившето предприятие „Машстрой”, отскоро собственост на „Калинел”. Търсим начин да спасим каквото е останало, има много рушащи се постройки и да създадем нещо полезно за града си и за неговите жители, обясни бизнесменът.
„Калинел” е водещ производител на възглавници за спане и декоративни такива, завивки. Производствената й дейност се разгръща на площ от 36 000 кв. м като с непрекъснати инвестиции, внедряване на нови технологии и усилена работа бележи изключително висок растеж през последните години.