Областният съвет прие Стратегия за личностно развитие на деца и ученици
Областният съвет за развитие прие Областна стратегия за личностно развитие на децата и учениците 2017-2018 на свое заседание на 3 юли. То бе председателствано от областния управител Георги Терзийски.
Документът е обхванал предоставена информация и визията на училищата и детските градини във всяка община на област Ловеч, изготвен е обобщен Доклад за изпълнение на дейностите за подкрепа за личностното развитие, след изготвянето на който общините ще могат по точно да анализират състоянието на потребностите от подкрепа, стана ясно на заседанието.
Процесите на икономическа и културна глобализация поставят все по-настоятелно проблема за качеството на образованието. От първостепенно значение е планирането на адекватни образователни цели и формирането на съответните политики както на национално, така и на областно ниво, каза в началото на заседанието Георги Терзийски.
При представянето на целия документ бе подчертано, че включването на подкрепата за личностно развитие като нов компонент в Закона за предучилищното и училищното образование отваря път за трансформация на образователната среда и за организиране на всички нейни елементи, обединяване на ресурсите, изграждане на позитивен психологически климат на приемане на различията, емоционално благополучие и успех на всеки.
Подкрепата извежда на преден план динамичният аспект на обучителните отношения между ученика и учителя и отношенията между учениците, учителите, родителите, специалистите и другия персонал, при които всеки един участва в процеса на разкриване и развитие на индивидуалния потенциал и приобщаване. Успехът на този процес минава през преместване центъра на приобщаващото образование в детската градина и в училище, през овластяване на образователните институции и на тяхното лидерство, през превръщането на детската градина и училището в общност от професионалисти, които имат и знанията, и уменията как да бъдат полезни на децата, които работят в отношения на доверие, в екип, с участието на родителите и най-вече с участието на самите деца.
Подкрепата за личностно развитие на децата и учениците, която институциите в системата на предучилищното и училищното образование осигуряват, е неразделна част от самостоятелно разработени и прилагани цялостни политики, чиито основни принципи са изграждане на позитивен организационен климат, което изисква създаване на условия за сътрудничество, ефективна комуникация и отношения на загриженост между всички участници в процеса на образование; утвърждаване на позитивна дисциплина, основана на мерки и подходи, гарантиращи изслушване на детето и ученика, осъзнаване на причините за проблемното му поведение и предоставяне на възможност за усвояване на добри поведенчески модели спрямо себе си и останалите, превенция на обучителните трудности и ранното оценяване на риска от тях; развитие на училищната общност.
Приобщаващото образование е процес на осъзнаване, приемане и подкрепа на индивидуалността на всяко дете или ученик и на разнообразието от потребности на всички деца и ученици чрез активиране и включване на ресурси, насочени към премахване на пречките пред ученето и научаването и към създаване на възможности за развитие и участие на децата и учениците във всички аспекти на живота в общността. То се реализира в системата на предучилищното и училищно образование чрез разработване на самостоятелни политики за подкрепа за личностно развитие на детето и ученика; изграждане на позитивен организационен климат, утвърждаване на позитивна дисциплина основана на мерки и подходи, гарантиращи изслушване на детето и ученика, осъзнаване на причините за проблемното му поведение и предоставяне на възможност за усвояване на добри поведенчески, модели спрямо себе си и останалите, превенция на обучителните трудности и ранното оценяване на риска от тях; развитие на училищната общност, съгласно идентифицираните предизвикателства, цели и дейности в Областната стратегия за личностно развитие на децата и учениците.