Областен план за намаляване на младежката безработица представиха в Ловеч
Областна стратегия за превенция и намаляване на младежката безработица бе обсъдена в Областна администрация днес, 24 април. Тя е разработена в рамките на проект Областни планове за младежка трудова активност (RePLAY), изпълняван по Програма „Учене през целия живот” на ЕС. Основната цел на проекта е създаване на пилотен модел за сътрудничество и съвместни действия на заинтересованите страни на местно равнище, които да допринесат за превенция и намаляване на младежката безработица чрез популяризиране на целите на Програма „Образование и обучение 2020”.
Документът бе представен от доц. Марчо Марков и Татяна Даскалова от Института за следдипломна квалификация към УНСС, част от авторския екип.
Той е изготвен в две част – аналитична и стратегическа и обхваща периода 2016-2018 г.
В първата основни източници на информация са данни от Агенцията по заетостта (ДБТ Ловеч), Националния статистически институт (ТСБ Ловеч), стратегически документи и проучвания.
След анализ на пазара на труда в област Ловеч и мястото на младите хора в неговите рамки, могат да бъдат направени няколко основни извода. И в област Ловеч младите хора са една от най-уязвимите социални групи и са изправени пред сериозни предизвикателства в опитите си да си намерят работа.
Това допълнително задълбочава негативните ефекти от демографската криза, свързани с ограничаване на трудовите ресурси и свиване на работната сила. Налице са значителните регионални диспропорции в динамиката на трудовия пазар, предизвикани от неравномерното развитие на икономиката в региони като Северозападния район, което пък е една от основните причини за липсата на благоприятни перспективи за заетост сред младежите. Необходим е по-плавен преход на младите хора от образование към заетост посредством разширяване на възможностите за стажове и практики в реалния сектор. Една от пречките е и слабата информираност за възможностите за работа и повишаване на квалификацията, ниските заплати и незадоволителните условия на труд. Като цяло младите хора имат и ниска мотивация.
Работната среща бе ръководена от зам.-областния управител Георги Терзийски и в нея взеха участие представители на Регионалната служба по заетостта, РИО на МОН, обучителни институции, директори на училища, експерти от общински администрации, Българска стопанска камара, Съюз за стопанска инициатива и други заинтересовани страни.
В дискусията се изразиха мнения за документа и препоръки към усъвършенстването му – да бъдат определени и целевите групи, да бъдат предвидени конкретни действия за подобряване състоянието на материалната база, както и ясно да бъдат разписани източниците за финансиране на дейностите, сроковете и отговорните институции.
Представеният и обсъден документ може да видите в секция „Област Ловеч – публични документи” в сайта на Областна администрация – http://www.oblovech.acstre.com/, като той подлежи на актуализация след направените препоръки.