Нови постъпления в Държавен архив – Ловеч

РЕПОРТАЖ МОЖЕ ДА ГЛЕДАТЕ ПО ТВ ЗЕТРА

През 2024 г. в Държавен архив – Ловеч бяха регистрирани и обработени 19 нови постъпления с документи, от които 15 учрежденски фонда и 4 от личен произход и е извършена научно-техническа обработка на 4 учрежденски фонда, приети в архива преди отчетния период. Това каза за Зетра Павлина Петрова, началник на Държавен архив – Ловеч. Тя поясни, че общата фондова наличност в края на 2024 г. е 2762 архивни фонда с 146404 архивни единици и 1195,42 линейни метра, 539 частични постъпления и 1856 спомени. Застрахователният фонд се състои от 251478 микрофилмови копия.

През 2024 г. приоритетите в дейността на Държавен архив – Ловеч бяха насочени към опазването, съхранението и обогатяването на Националния архивен фонд, дигитализацията на архивни документи, обслужване на потребители на архивна информация и популяризиране на документалното наследство, каза още Петрова.

            Броят на фондообразувателите на територията на Област Ловеч са 274, от които 206 са държавни и общински институции, а 68 са организации с нестопанска цел и търговски дружества. Като основни източници за попълване на документалния масив на архива работата с тях беше насочена главно в областта на предархивните дейности. Извършени са 28 контролно-методически проверки във фондообразуватели от сферата на образованието и местните общински администрации и са дадени общо 105 предписания за организация на работата с документи, тяхното съхранение и използване в съответните институции. Изработени са 12 номенклатури на делата със срокове на съхранение и 20 вътрешни правила за организация и дейността на учрежденски архиви. Проведени са 3 методически обучения на членове на Постоянно действащи експертни комисии. Периодично са давани указания и е оказвана методическа помощ на фондообразуватели при извършването на експертизи и съставянето на актове за унищожаване на неценни документи с изтекли срокове на съхранение. Във връзка с тази дейност са изготвени 42 становища по предложени актове за унищожаване на общоадминистративни документи и 3 становища по предложения за унищожаване на документи с премахнато ниво на класификация.

            През 2024 г. дарители на Държавен архив – Ловеч са историкът и писателят документалист Христо Борисов, преподавателят по български език и литература, философия и психология в Националното училище по приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ гр. Троян Лина Борджиева – Симеонова, писателят Ганчо Бакалов и историкът любител фотограф Валентин Петров от гр. Ловеч.

            Предоставените от Христо Борисов материали са трето постъпление към неговия личен фонд. Дарението включва биографични документи и от творческата му дейност, сред които и последната му документална хроника “Възраждане на Троянската популярна банка“.

            Освен като преподавател Лина Борджиева е известна в литературните среди и като поет. Публицист, есеист и критик. Дарените от нея документи са второ постъпление към личния фонд и са предимно материали от творческата ѝ дейност.

Ганчо Бакалов е дългогодишен дарител на Държавен архив – Ловеч, чиито творчески и жизнен път приключи през 2024 г. Преди смъртта си той дари на архива документите от последното трето постъпление към фонда, сред които са и последните му две, излезли от печат книги „Казанлъшките кюлджии“ и „Из лабиринтите на живота“.

През 2024 г. списъкът на дарителите на Държавен архив – Ловеч се допълни и с едно ново име на историкът и любител фотограф Валентин Петров, който дари своя колекция от снимки. Фотографиите проследяват различни етапи от строителството и преустройство на някои по-известни обществени сгради в града като Катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий“, хотел „Лиани, преустройството на бившия Универсален магазин в Сити център и бившия хотел „Хисаря“ в хотел „Президиум“ и др.

Дарението включва също и снимки на ученици и преподаватели от Професионалната гимназия по кожарство, облекло и химични технологии „Марийка и Маринчо Караконови“ гр. Ловеч и са отнесени към фондовете на вече закритото училище. Особено ценни са снимките на възпитаници от първия випуск на Държавното кожарско училище и техни преподаватели, сред които първият директор на училището Сабо Янош, учителят по кожарство и виден общественик Васил Вишневин, собственикът на Акционерно Дружесткво „Попов – Джабарски“ Петко Джабарски и др.

През 2024 г. в читалнята на ОДА – Ловеч са регистрирани 180 посещения като най-голям е броят на читателите, работили по изследователски теми. По заявки на потребители на архивна информация са изготвени 1386 копия на архивни документи като тенденция през последните години е повишаването на електронно заявените услуги и справки.

Един от основните приоритети в работата на архивите е дигитализацията на архивни документи. През 2024 г. в Държавен архив – Ловеч са изготвени 483 дигитални обекти и са сканирани 2243 дигитални мастер образи  по темите „Органи на власт и управление – протоколи от заседания“, „ФотоАрхив.bg“ и др. Общият обем попълнен дигитален архив в края на годината е 635,65GB и включва 3501 дигитални обекти с 15590 дигитални мастер образи. Запазва се тенденцията за увеличено ползване на дигиталния архив от потребители на архивна информация в Интернет чрез публичната част на Информационната система на държавните архиви.

През 2024 г. дейностите за популяризиране на документалното наследство, съхранявано в Държавен архив – Ловеч бяха реализирани чрез изложби, публикации в периодичния печат и специализирани издания, радио и телевизионни предавания, посещения в архива, беседи с ученици и др.

По повод юбилейни годишнини бяха представени 9 документални изложби, от които 3 дигитални. На 10 май в навечерието на празника на Ловеч на откритата пешеходна зона в центъра на града беше представена документална изложба, посветена на 60 години от построяването на паметника на Васил Левски в града. Експозицията беше осъществена съвместно с РБ „Проф. Беню Цонев“ – Ловеч и проследява моменти от създаването на проекта и изграждането на паметника. Документални изложби бяха представени по повод честванията на 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов, 120 години от създаването на Тридесет и четвърти пехотен троянски полк, 35 години от падането на Берлинската стена и др.

Съществен принос за популяризиране на документалното наследство е активното присъствие на Държавен архив – Ловеч в социалните медии и Facebook страницата на архива, където редовно се публикуват материали, свързани с юбилейни годишнини и бележити събития.