Нови областни управители имат Ловеч и Плевен
Мадлена Бояджиева-Ничева е назначена за областен управител на Ловеч.
Тя е председател на Общинския съвет в Тетевен, a преди това е била управител на МБАЛ „Д-р А. Пешев” в планинския град.
Новият областен управител на Плевен е общинският съветник от ГЕРБ Ралица Добрева. Тя е дългогодишен служител в системата на МЗХ, а до август 2013 г. е била директор на Областната дирекция „Земеделие“ в Плевен.
Ето какво каза Мадлена Бояджиева-Ничева в специално интервю пред Зетра, дадено преди месец
– Г-жо Бояджиева, изтекоха 3 години от момента, в който поехте управлението на ОбС-Тетевен. Какво се промени за това време?
– Основните приоритети в работата ми като председател през тези три години бяха да създам условия за пълноценно работещ общински съвет в името на обществения интерес, в рамките на закона и при пълна прозрачност на действията. Особено значение отдавам на диалога с хората. Той трябва да е непрекъснат, да е реален, а не формален. Общинските съветници трябва да са максимално близо до техните проблеми и да правят всичко възможно за решаването им. Ако трябва да съм по-конкретна – наложи се да се променят стари неефективни стереотипи и някои лоши практики. Наложихме стриктно спазване на правила за работа, заложени в правилника за работа на общинския съвет – спазване на сроковете за внасяне на предложения, за раздаване на материалите, за заседанията на ПК и т.н. Макар че имаше критики и недоволство за това от страна на някои, аз съм удовлетворена, защото повечето хора отчитат това като положителен белег в работата. Ако в общинския съвет бяха две партии, сигурно нещата щяха да бъдат по-лесни и прогнозируеми. Това обаче не е така – в Общински съвет-Тетевен има 21 общински съветника, които са представители на седем политически формации. Тази конфигурация изисква от председателя голямо умение, дипломатичност и такт, за да направи така, че съветниците да срещнат позициите си и да подкрепят една или друга теза, която да е в полза на местната общност, или да отхвърлят предложение със съмнителна законосъобразност и ефект. Задължително това трябва да преминава през една широка дискусия. Това е истинско предизвикателство като се имат предвид партийните интереси, а за съжаление понякога и лична заинтересованост. Винаги съм твърдяла, че общинският съвет е институция, която трябва да има заслужен авторитет. Този авторитет се гради от всеки един от общинските светници, а не само от председателя. Всеки един от нас носи отговорност за това с работата си, с поведението си, с компетенциите си, с начина на гласуване, с познаване на проблемите на общината. И това трябва да бъде осъзнато както от общинските съветници, така и от представителите на общинската администрация. Това е първото и необходимо условие за един пълноценно работещ общински съвет. Мисля че в общи линии успяхме да свършим много от тези важни неща и сега имаме един добре функциониращ общински съвет, въпреки многостранното партийно представителство в него, работещ на пълни обороти при това смея да твърдя – спазващ закона. Има още много неща, които трябва да се променят. За съжаление един тригодишен период е крайно недостатъчен да се промени манталитетът ни. За това са нужни не три или четири, а много години.
– Кое е най-трудното решение, което Ви се е налагало да вземете по време на работата си?
– Разбира се, имало е повече или по-малко трудни и критични ситуации, но мисля, че съм съумявала да вземам правилното решение. Когато човек заема подобна длъжност, трябва да има готовността и куража да отстоява позиция преди всичко в обществен интерес и аз винаги съм се водила от този принцип. Такава беше ситуацията след задържането и отстраняването от длъжност на кмета на общината, когато трябваше съобразно закона общинският съвет да избере един от двамата зам.-кметове за временно изпълняващ длъжността. На свиканото по този повод извънредно заседание общинският съвет беше подложен на безпрецедентен натиск по време на работа си. Не бих искала да коментирам от кого беше организирано това, но факт е, че не беше избран изпълняващ длъжността кмет и общината изпадна в ситуация, в която и в момента се управлява по силата на една спорна според мен заповед. В личен план може би най трудното решение беше това да стана председател на общинския съвет и да оставя работата си като управител на болницата в Тетевен. Това беше едно предизвикателство, което приех с интерес и с ясното съзнание за отговорността, която поемам. Макар че ми липсва работата в болницата, мисля че направих правилния избор. През тези три години придобих ценни знания и опит в областта на местното самоуправление, запознах се в детайли с проблемите на местната общност, осъществих ползотворни контакти с много хора и не на последно място – придобих опит и в политиката.
– Как работите с гражданите, имате ли указано приемно време, в което може да разговаряте с тях и да ги изслушвате. Какви са проблемите, които те поставят най-често?
– Формално имам указано приемно време, но гражданите знаят, че кабинетът ми е винаги отворен за тях. Няма случай гражданин да иска да разговаря с мен и да не бъде приет. За мен срещите с хората са изключително важна част от работата на председателя на общинския съвет. Старая се да утвърдя практика на регулярни посещения във всички населени места, за да чуя и видя проблемите на място. Местната власт е най-близо да хората и очакванията им от нея са най-големи. Не винаги поставените проблеми и въпроси са от компетенцията на местната власт. В голяма част от случаите те от са компетентността на други институции. Най-често поставяните въпроси при срещите ми с хората са за липса на работа, във връзка с проблеми с имоти, сигнали за нередности и дори много по-лични теми, вкл. и по медицински въпроси. Те ме познават и като лекар. Старая се да отговоря на всички въпроси и на очакванията на гражданите. Разбира се не винаги е по възможностите на председателя на общинския съвет да изпълни едно или друго искане – в повечето случаи тези искания са от компетентността и възможностите на кмета и на общинската администрация, но винаги подхождам отговорно и с желание да помогна. За мен е важно да чуя мнението на хората относно работата на общинския съвет и на общинската администрация. Гражданите са нашите работодатели. Тяхното мнение е коректив на нашата работа. Техните коментари и мнения могат да подпомагат и моята работа, и работата на кмета на общината, защото само така ще имаме верен коректив за това, което правим. Моето мнение е, че обществена дискусия е нужна по всички важни въпроси. Не ми се иска нито общинският съвет, нито пък общинската администрация сама да взима едно или друго решение, наистина е важно какво мислят хората. Те са тези, за които се прави едно или друго и тяхното мнение трябва да е определящо.
– Натоварена ли е работата на общински съвет към днешна дата, какви са тенденциите?
– Да, натоварена е. Не е имало през тези три години месец без проведено заседание, а нерядко са провеждани по две заседания месечно. Само ще спомена, че и през ваканционния месец август имахме две заседания. На заседанието в края на месец октомври предстои разглеждане на важни въпроси – актуализация на бюджета на общината, актуализация на програмата за управление и разпореждане с имотите общинска собственост, приемането на две нови наредби, обсъждане и приемане на доклад за последваща оценка на общинския план за развитие 2007-2013 г., разглеждане на предложения за разпореждане с имоти общинска собственост и др. Считам, че най-важните въпроси за общинският съвет са въпросите за финансовото състояние на общината /обсъждане и приемане на бюджета, актуализацията му, отчета за изпълнението му, поемането на кредити и възможност общината да ги погасява/; план-сметката, касаеща чистотата и таксата за битовите отпадъци; ефективното управление на общинската собственост; поддържане на актуална нормативната база на общинският съвет в синхрон с държавното законодателство; пълноценно взаимодействие с общинската администрация; ползване на добрите практики и обмяна на опит с други общински съвети; стратегическото, краткосрочното и дългосрочно планиране и т. н. Всеобщата финансова криза не ни освобождава от отговорност и не можем да се оправдаваме с нея. В крайна сметка животът продължава и ние живеем тук и в това време. Необходимо е общината да работи повече в посока за повишаване на собствените приходи – по-голяма събираемост на местни такси и данъци и то не чрез повишаване на таксите и данъците на гражданите, а чрез постигане на по-висока събираемост. Особено внимание трябва да се обърне на проектите с европейско финансиране. Те са основния източник на средства за капиталови разходи, обучение, социални и др. дейности. Това е изключително отговорна и важна работа, изискваща компетентност.
– В Тетевен се създаде извънредна ситуация, свързана с отстраняването от длъжност на кмета и заместник-кмета. Как се отрази това на работата на ОбС?
– Ситуацията, която се създаде с ареста и отстраняването на кмета Милен Ганев и неговия заместник Детелин Пърлев е доста притеснителна и недвусмислено говори за наличието на сериозни проблеми в работата на кметската институция в Тетевен. За съжаление нашата община влезе в медийния обмен не с нещо позитивно, а напротив, с арести и обвинения за порочни схеми. Всичко това безспорно се отразява негативно и на работата на общинския съвет. За съжаление след отстраняването на кмета Милен Ганев комуникацията между посочения от него заместник Десислав Цветанов, администрацията и общинския съвет продължава да е доста трудна. Общинският съвет продължава да бъде умишлено или не изолиран от дейността на и.д. кмет, обстоятелство, което аз не мога да приема за нормално. В тази връзка, считам че на дневен ред и от изключително значение продължава да стои въпроса относно законността на прословутата заповед 173/24.03.2014 г., издадена от Милен Ганев от следствения арест, след като той вече беше отстранен от длъжност. И това е така, тъй като цялата дейност на общинската администрация след тази дата, изцяло се основава върху тази заповед, за чиято законосъобразност аз имам сериозни опасения. Административният съд в Ловеч остави жалбата на единадесет общински съветника относно законосъобразността на въпросната заповед без разглеждане като процесуално недопустима, поради липсата на непосредствен, личен и пряк правен интерес от оспорването за жалбоподателите. Въпросното определение беше потвърдено от ВАС именно поради липсата на правен интерес от жалбоподателите, и към днешна дата все още нямаме произнасяне на съда по същество, дали заповедта е законосъобразна или не. Считам че изясняването на този въпрос би следвало да е основен приоритет на кметската институция и гражданите на общината, именно за да може да се стъпи на едно прозрачно и законно управление на Община Тетевен. Все още считам този въпрос за отворен и неразрешен, поради което, в качеството си на общински съветник към днешна дата съм отправила съответните питания към компетентните в случая институции, за окончателното разрешаване на въпроса за законността на въпросната заповед, защото най-важното нещо е Община Тетевен да се управлява законно и прозрачно.
– Каква е личната ви професионална амбиция? В какво сте готова да вложите усилия и енергия?
– Взех трудното решение да оставя работата си като управител на МБАЛ-Тетевен, която изпълнявах съвестно в рамките на осем години, за да се опитам да бъда още по-полезна на обществото и на жителите на Община Тетевен, като стана част от органите на местното самоуправление. Успях да видя механизма на работа на местната администрация отвътре, успях да видя потенциала на системата, но и големите проблеми в конкретната работа на общинската администрация, кметската институция и общинския съвет. По отношение на общинския съвет смея да твърдя, че успяхме с помощта на останалите колеги да създадем една добре работеща структура, въпреки разнообразието от политически формации. За съжаление в сегашното ми качество на председател на общински съвет умишлено или не, бях ограничена във възможностите за иницииране на промени, които да подобрят работата на общинската администрация и кметската институция. Моето желание е да продължа и след края на настоящия мандат на ОбС-Тетевен да влагам усилия и енергия за разрешаване на проблемите на общината и нейните жители, като използвам желанието ми за работа и натрупания през тези три години опит в областта на местното самоуправление.