|

Над 70 професионалисти по здравни грижи от 15 общини в националната конференция в Ловеч

В декларация до Народното събрание поискаха запазване на сега съществуващата организационна структура на самостоятелни детски ясли
Над 70 професионалисти по здравни грижи от 15 общини в страната участваха в националната конференция в Ловеч на 15 и 16 май на тема „Детската ясла – съвременни предизвикателства“. Форумът бе организиран от Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в Ловеч и се проведе под патронажа на кмета Минчо Казанджиев.
На конференцията присъстваха директори на детски ясли, медицински специалисти педагози и експерти, отговарящи за здравеопазването в общините. Тя бе открита от председателя на Регионалната колегия на БАПЗГ Мимоза Кирова.
„За голяма част от обществото ни спецификата при обгрижването на деца до тригодишна възраст, ролята, значението и мисията на детските ясли и на медицинските специалисти, работещи в тях, са непознати и неизвестни. Това от своя страна може да доведе до заблуди и неточни обобщения. А детските ясли имат своето място и значение за обществото ни и е редно то да знае най-важното и основно от тяхната дейност. Защото ежедневието е толкова динамично и многообразно, колкото са децата в една ясла. Всяко със своите индивидуални особености, потребности и нужди. Всяко зависимо от индивидуални грижи на възрастен. Неотменима грижа на професионалистите по здравни грижи и педагозите, работещи в системата на детските ясли, е да се хвърля по-обилна светлина при решаването на толкова отговорните проблеми при отглеждането и възпитанието на децата в ранна възраст” Това каза Росица Йорданова, директор на Детска ясла № 3 „Мечо Пух” в Ловеч, в своето приветствие към участниците в конференцията.
Гостите и участниците в конференцията бяха посрещнати с емоционално представяне на най-малките деца на Ловеч от трите детски ясли в града.
„Много от нас забравят онези, които са положили първите грижи в нашето развитие. А именно те са посели първи семената на плодовете, които берем днес“ – заяви областният управител Милко Недялков.
„Не се съмнявам, че с вашите знания и ентусиазъм ще продължите да допринасяте за издигане престижа на вашата трудна, но благородна професия, посветена на грижата за здравето и възпитанието на най-малките. Нека препятствията, с които неминуемо се сблъсквате при всекидневното изпълнение на служебните си задължения, да не ви плашат, а да ви правят по-силни, за да можем заедно да се борим за едно по-добро бъдеще, на което нашите деца имат право” – каза в своето обръщение към професионалистите по здравни грижи зам.-кметът на община Ловеч Пламен Петков.
В първия ден на форума научният ръководител гл. ас. Макрета Драганова, д. м. от Медицински университет – Плевен, изнесе доклад с акцент върху Етичния кодекс на професионалистите по здравни грижи. Целта бе да се анализират възможностите за оптимизиране на приложението на кодекса в ежедневната практика на медицинските специалисти.
През втория ден на конференцията интерес предизвикаха 8-те презентации, представени от директори, медицински специалисти и педагози от детски ясли. В тях бяха застъпени актуални теми, които доведоха до много дебати и обсъждания. Дискутираните теми бяха свързани с адаптацията на децата при постъпване в детско заведение, изграждане на иновационна възпитателна и образователна среда при децата от 1 до 3 години, развитие на креативност и ранно чуждоезиково обучение, оказване на специализирана подкрепа за младите родители, мениджмънта в управлението на детската ясла, мотивацията на служителите от детската ясла по време на финансова криза, особености на емоционално-социалната сфера в ранното детско развитие и съвременните предизвикателства пред детските ясли и необходимостта от психолози в тях.
„В ранното детство отглеждането и възпитанието се разбира като твърде широко понятие, което включва всички целенасочени и планомерни въздействия на средата под ръководството на възрастния, целящи постигането на определени задачи на развитието. Възпитанието обхваща всички грижи по отглеждането на детето. За да се изясни по-пълно мястото и значението на възпитанието през ранното детство, е необходимо да се изясни спецификата на отношението между отглеждане и възпитание през този първи период на човешкия живот. За разлика от растежа, който се разглежда като процес на количествени изменения на организма, възпитанието е процес на качествени изменения. Нека бъдем отговорни към децата си – защото те са нашето бъдеще“ – призова Катя Колева, главен експерт „Здравеопазване” към община Ловеч, в своята презентация „Детската ясла – единен процес на отглеждане и възпитание”, като изказа и своите благодарности към основните инициатори и организатори на конференцията – директорите на трите детски ясли в Ловеч Росица Йорданова, Магдалена Баева и Румяна Железарова.
Основната цел на форума бе да се хвърли още по-силна светлина върху мястото и значението на детските ясли и работещите в тях професионалисти по здравни грижи и педагози при решаване на отговорните проблеми за отглеждането и възпитанието на децата в ранна възраст и разбирането на необходимостта от ефективни политики, които са свързани с тясно сътрудничество между сектори като здравеопазване, образоване, социална сфера, родителски сдружения и организации.
В края на конференцята участниците, излязоха с декларация до председателя на парламентарната комисия по здравеопазване, в която изразиха своите сериозни притеснения по повод започналите окрупнявания на детски ясли и детски градини в ОДЗ в страната и настояха да се запази сега съществуващата организационна структура на самостоятелни детски ясли, за да се обръща специално и професионално внимание на тази възрастова група, изискваща конкретно медицинско обгрижване.
Участниците в конференцията благодариха на община Ловеч за гостоприемството и отличната организация и за приятните изненади – спектакъла „Звук и светлина” на Ловешката крепост и представлението на общинския танцов състав, с хореограф Васил Гърмолов , като се разделиха с пожелание пак да се върнат в люляковия град.