|

Мирослав Жилевски разказва за коледуването в Ловеч

В българските народни обичаи Коледа е свързана с една много любопитна и типично фолклорна традиция – коледуването. В народния календар Коледа е най-богатият в обредно отношение зимен празник и един от най-големите годишни празници в цялата българска етническа територия. За коледуването в Ловеч разказва Мирослав Жилевски, който е инициатор на възобновяването на тази типично българска фолклорна традиция.

м

„Обичаят се възроди преди пет години, тази ще е шеста. Събираме се приятели, няма конкретни хора, които да бъдат поканени в коледуването, желае се инициатива, добър дух и желание за пеене. Коледуването е стар български традиционен обичай, едно време са гонили духовете така да се каже в Бъдни вечер срещу Коледа…..обикаляме целия град, имаме си адреси, на които хората ни очакват, приготвили са ни краваи, раздават се традиционни храни, някои дават пари за здраве.”

 

коледари2

Групата на коледарите в Ловеч е от 10 до 15 души. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Пеят се песни за всеки от семейството — от най-възрастния (както по старшинство, така и по уважение) до най-малкия. Песните са за здраве и дълъг живот, за имот, за благополучие, любов и късмет, а видно място в песните заемат пожеланията и благословиите, допълва Мирослав Жилевски.

 

коледари

Какво ни разказа още Мирослав , ще може да чуете в празничната програма на радио Зетра на 25 декември в 9 часа.