|

Минчо Казанджиев, кмет на община Ловеч: Приключваме една тежка и сложна година

Кметът на Ловеч Минчо Казанджиев отговори на актуални въпроси, зададени от зрители на ТВ Зетра и слушатели на радио Зетра.

– Г-н Казанджиев, наближава краят на годината, как община Ловеч ще изпрати 2014 и с какво ще я запомните?
– Това беше поредната тежка, сложна, но бих казал и успешна година за община Ловеч, защото през тази година ние реализирахме и започнахме реализирането на редица важни проекти. Пред подписване сме на актовете за приключване на ремонтните дейности на Римската баня и на крепостта. Започнахме ремонтите в кв. „Червен бряг”. Това е един от проектите, с които община Ловеч може да се гордее, защото в цялата страна няма такъв проект, който да касае реконструкцията на цял жилищен комплекс. Приключихме с реконструкцията на поредните 3 училища и една детска градина. Не мога в личен план да не кажа и за големите награди, които общината получи, като признание – националният конкурс, в който общината получи награда за опазване на околната среда, както и наградата на Националното сдружение на общините в България за община-реформатор. Тук обаче мога да кажа, че приключваме годината и с доста сериозна доза огорчение. То идва от това, че много от направените неща не могат или не искат да се оценят от няколко граждани в Ловеч, ако внимателно следите сайтовете. Каквото и да се случи, каквото и да се направи, като че ли то не влиза в тяхното полезрение. Дори бих посочил последния пример с наградата за плаващата сцена над реката. В интернет има много похвали за това, че тя е направена, за разлика от някои коментари за това, че е направена. Но нека да спрем до тук.
– Като какъв ще определите Бюджет 2015, който предстои да бъде приет?
– Винаги сме били внимателни при разработването на бюджета и винаги сме взимали под внимание икономическата ситуация в страната и възможностите на общината. Бюджетът и тази година ще бъде реалистичен в приходната част и рестриктивен в разходната част. Ще заложим на разходи, които са свързани преди всичко с ремонтни дейности, реконструкция на обекти от общинската пътна инфраструктура. Ще обърнем внимание и на нашите задължения, като съфинансиране по проекти по Оперативните програми. Искам да обърна внимание на още едно нещо – ние трябва да търсим възможности за собствени приходи.
– Защо в Ловеч е толкова висока такса смет? Ще се коригира ли тази година?
– Аз не бих се съгласил, че такса смет, особено за жителите на Ловеч, е висока и е по-висока от тази в съседните населени места. През последните две години ние се опитваме да я направим още по-справедлива, да бъде коригирана, но там имаме съдебни дела и таксата не може да бъде променена. Трябва да стане обаче ясно, че с изискванията на Закона за опазване на околната среда и Закона за местните данъци и такси ще има промяна в такса смет и тя се налага, поради законови изисквания. Съгласно Закона за управление на отпадъците, се внасят такси, които от 3 лв. са вече 28 лв. на тон.
– Съдбата на бившата Стоматология разбуни духовете в Ловеч. Какво решение предстои да вземете този казус?
– Във Вашия въпрос се вписва съдържанието на моя отговор – бившата Стоматология. Това е сграда, една част от която се отдава под наем за зъболекарски услуги. Тъй като интересът на гражданите е изключително голям, аз считам, че подходих най-правилно – реших да чуя мнението на повече граждани какво трябва да се прави със сградата. Затова с решение на общинския съвет е насрочено обществено обсъждане на 15 януари. Призовавам гражданите на Ловеч, които имат интерес, да присъстват. При всички случаи трябва да знаем едно – общината не разполага със собствени средства, общината има нужда от финансиране на различни обекти и трябва да се търсят други източници. Един от тях е продажбата на имоти. И тук искам много ясно и категорично да заявя – стоматолозите и зъботехниците имат пълно право и основание да кандидатстват и да закупят сградата и наистина да изградят самостоятелно здравно заведение – стоматология.
– Нужна ли е на Ловеч „Синя зона”?
– „Синята зона” е едно добро решение, защото така централната градска част остава по-ненатоварена, защото хората, които идват да ползват услугите на администрациите, ще имат възможност да паркират на по-близки места. Засега обаче ние се въздържаме от прилагането на „Синя зона” по няколко причини – първо, защото икономическата криза влияе, както на хората, така и на общините. За да бъде въведена „Синя зона” са необходими големи инвестиции, които ние на този етап оставяме на по-заден план, за да можем да извършим ремонтни дейности на улици, на училища, на детски градини, т. е. малка смяна на приоритетите и забавянето на реализирането на този процес. Така или иначе, той неминуемо трябва да бъде реализиран, за да облекчим нашите съграждани.
– Какво направи община Ловеч, за да задържи младите хора тук?
– Проблемът с обезлюдяването на българските градове е доста сериозен. Той подлежи на една доста сериозна преценка на национално ниво. Според мен трябва да има национална стратегия, защото голяма част от младите хора напускат градовете и се съсредоточават основно в София, Пловдив, Варна и Бургас, където има и по-добри условия за живот, има и повече места за развлечения, има и по-високи работни заплати. Това, което е във възможностите на българските общини от малък и среден размер, каквото сме и ние, е да подобрява условията на живот на хората, да търсим разкриване на нови работни места чрез инвеститорите, които са на територията на общината и чрез привличане на нови инвеститори и това ние го правим. Само през последните години за подобряванена инфраструктурата на територията на община Ловеч, за подобряване на условията за учене на децата ние сме реализирали над 100 млн. лв. Привлекли сме външни инвеститори, които са разкрили нови работни места. Това са холандската фирма „Белсма”, италианската фирма, няколкото търговски вериги. Предстои, с наше съдействие, реализирането на една от най-големите инвестиции в България – кланицата на „Бони холдинг”, която ще е една от най-модерните в страната. Така че, за нас е важно ние да създаваме услловия и предпоставки за бизнес
– Жителите на община Ловеч се оплакват, че междуселските пътища са потънали в буйна растителност, завзела банкета, не се чистят от кал и пръст по асфалта, като визират пътя Ловеч-Горан. Прави ли се нещо за разрешаване на проблема?
– Напълно са прави гражданите на Ловеч. Община Ловеч има над 200 км общинска пътна мрежа и основният проблем е растителността. Ние всяка година заделяме средства, разбира се те са крайно недостатъчни, за почистването на общинската пътна мрежа. Тази година сме възложили на общинската фирма „Еко” да бъде почистен един от най-сложните участъци, а именно пътя Ловеч – Горан. Дори общинската администрация двукратно почиства този терен, но той е доста обрасъл. Смятам, че до края на годината там ще се справим. Но много са пътищата, не се предоставят средства от републиканския бюджет, така че трябва да разчитаме само на наши средства. А налагането на глоби за изнасяне на кал е работа на МВР.
– Отрази ли се на Община Ловеч спирането на парите по оперативна програма „Околна среда“ за страната ни и как?
– Когато подготвяме нашите проекти и когато кандидатстваме, ние винаги сме оценявали и рисковете, които биха могли да ни съпътстват. Така че, именно за това община Ловеч не почувства проблемите, които други общини общини срещнаха със спирането на средствата по Оперативните програми.
– Какво е състоянието на язовирите на територията на община Ловеч? Има ли опасни водоеми?
– Има такива. Ние постоянно контролираме състоянието на язовирите и имаме планове за действия при бедствия и аварии с тях. Само преди няколко дни, с моя заповед, възложих на всички кметове на населените места отново да проверяват ежедневно състоянието на язовирите и, ако възникне критична ситуация да се започне поетапно тяхното източване, за да не се стигне до кризи. Проблемът с язовирите е национален проблем. Той беше поставен и при встъпването в длъжност на новия областен управител, както и в МРРБ. Един от проблемите, които общината започна да решава, беше да подобрим ттехническото състояние на язовирите. Ремонтирахме 5 язовира, те са сигурни. Вече е въпрос на контрол върху нивото на водата.
– Община Ловеч получи от Министерството на отбраната бившата казарма в Ловеч. Какви са идеите на общината за използването на терена?
– Нашите идеи са ограничени дори и от Министерството на отбраната, защото теренът трябва да е за обществено ползване. Той е публична общинска собственост. В момента комисия под ръководството на гл. архитект на общината Силвия Средкова да предложат идеи за развитието на терена. Могат да се направят редица неща – музей, детски площадки и др. Ще направя максимално необходимото по-широк кръг хора да участват в обсъждането, направено под формата на форум, за да може повече жители на Ловеч да изразят позицията си за стопанисването и управлението на казармата.
– Жителите на кв. Гозница се оплакват от лошото състояние на улиците там. Какво прави общината в посока решаване на проблема?
– Един от проблемите е, че съгласно изискванията на Оперативната програма „Околна среда”, когато се прави водопровод и канализация, ние нямаме право да възстановяваме цялата улична настилка, а само участъка, в който е извършена тази реконструкция. Тук въпросът е да се търсят пари. Ние залагаме в бюджета една съвсем минимална сума за там. Но ако бъдат извършени продажби на общински имоти, основната част от тези приходи да бъдат включени, като средтва за извършване на основни ремонти в Гозница. А и кв. Дикисана също не е малък проблем.
– Готова ли е община Ловеч да се справи с евентуални кризисни ситуации през предстоящата зима?
– Община Ловеч има готовност. Имаме сключени договори за града, за селата и за четвъртокласната пътна мрежа. Фирмите са готови. Проведохме заседание на кризисния щаб с доклади на всички участници в него. Нямам притеснения за готовността за справяне със ситуацията. Ако възникне кризисна ситуация, при която не може да се реагира по най-бързия начин, имаме и тази готовност.
– В Ловеч расте броят на бездомните кучета. До къде стигна идеята за изграждането на приют?
– Приютът не е най-големия проблем с бездомните кучета. Проблемът е, че както в селата, така и в съседните общини няма цялостно решение на въпроса. Винаги съм казвал, че за да се реши проблемът с бездомните кучета, трябва всички общини да го решат, и то по един и същ начин. Нашите ангажименти, сгласно закона, са кучетата да бъдат заловени, чипирани, кастрирани, обезпаразитени и да се върнат там, където са хванати. В селата има много кучета, които не са регистрирани, намират се в домовете на хората, не се плащат данъци за тях, оставят се безстопанствени и се размножават. Затова аз предложих да направим една среща с кметовете, с представители на МВР, с Агенцията по храните, за да търсим решение за ограничаване популацията на кучетата.
– Коритото на реката е обрасло с дървета и е затлачено. Предприемат ли се действия за почистването му?
– Имаме вече готов проект, които обаче трябва да преработен, защото при сегашния му вариант и изключително скъп, защото касае изнасянето на баластрата от цялото корито. Надявам се в най-скоро време проектът да се актуализира, да се намалят количествата баластра и сме готови да пуснем обществената поръчка. Надявам се работата да започне през 2015 г.
Какво прави община Ловеч за популяризиране на културното и историческото наследство на региона?
– Например в сайта на общината се качват обяви за всички мероприятия, които се провеждат. Има и културен афиш на общината. Но тук може да кажем и за някои по-сериозни проекти, като например проекта за туристическата реклама. В сайта на общината, в раздел „Туризъм” са посочени всички обекти, които могат да бъдат посетени. Поддържаме и някои безспорно утвърдили се културни мероприятия, като „Бардфест”, Люляковите музикални вечери, големите концерти по време на празника на Ловеч. Имаме разработен Културен календар, който тази година, въпреки финансовите ограничения, е много по-богат от други години.
– Ротари клуб ви дари проект за възстановяване на Въжения мост. Кога ще стартира работата по възстановяването на съоръжението и ще се изградят ли и стълбичките към „Стратеш”?
– Възложил съм на дарителите да изготвят количествено-стойностна сметка, за да може на база ориентировачната цена да търсим средства и да започне възлагането на процедурата. Най-късно през 2016 г. година ще започне възстановяването на моста.
– Споменахте за две награди, получени от от община Ловеч. За какво точно са те?
– За околната среда е ясно. Преди две години получихме също две награди за зелена община – за депото за твърди битови отпадъци и за енергийната ефективност на няколко училища. Работим усилено по подобряване на околната среда, чистия въздух, чистите води. За това ни бе дадена наградата за околна среда. А наградата за община реформатор е за заслуги в местното самоуправление и активността на общината при отстояване на интересите си при промяна на законодателството, участинето в различни форуми.
– С кое от свършеното през годините от Вас се гордеете най-много?
– Трудно ми е да откроя някои от нещата, които са направени в общината, защото това са неща, за които много хора имаме заслуги. Основната работа е на общинската администрация. Но, ако не беше подкрепата на общинските съветници, много проблеми нямаше да бъдат решени. С какво мога да запомня изминалото време? Да си спомним на каква цена купувахме хляба, на каква цена бяха хранителните продукти, как се събираха отпадъците преди 10 години? Днес това е отдавна забравено. Направените инвестиции са начин за създаване на нови работни места.
– Наближава края на мандата. Ще се кандидатирате ли отново за кмет?
– Днес този въпрос не стои пред мен. Имаме прекалено много въпроси, които трябва да решаваме – да приключим успешно 2014 г., да стартираме 2015 г. с един разумен бюджет и разработени проекти. Какво ще се случи на местните избори е въпрос, който трябва да се мисли, но на този етап той е на заден план.