Какво е разделение на властите, защо го има и как взаимодействат помежду си трите стълба на държавата?
Това бяха част от въпросите, които съдия Пламен Пенов от Окръжен съд – Ловеч разясни на учениците от 7 „в“ клас на Основно училище „Васил Левски“. С насочващи въпроси магистратът предизвика седмокласниците да разсъждават върху принципа за разделение на властите. В дискусията той обясни както основните функции на видовете държавна власт, така и начина за взаимодействие между тях.
Структурата на съдебната власт беше представена под формата на графика. Децата чуха защо има йерархия между съдилищата, защо районните съдилища са най-многобройни, какви дела решават; как и къде някой недоволен от решението им може да обжалва; с какви дела работят окръжните и апелативните съдилища и как едно дело може да стигне до разглеждане във Върховния касационен съд.
Очаквано учениците имаха знания за работата на съда предимно чрез наказателното правораздаване. Представяйки хипотетичен спор за собственост, лекторът им обясни принципите и в гражданското правораздаване.
Децата искаха да узнаят и как съдиите взимат решенията си по съдебните спорове, при условие, че някоя от страните може да излъже. Съдия Пламен Пенов обясни, че съдът работи с доказателства – когато някой твърди нещо, той трябва и да го докаже .