Ловеч ще отбележи 188 години от рождението на Васил Левски с дискусии, панихида и поклонения

Община Ловеч обяви програмата по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Възпоменателните събития ще се проведат на 10 и 18 юли 2025 г. и включват дискусия, гражданско поклонение, панихида и тържествена церемония.

На 10 юли (четвъртък) от 17:30 ч. в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ ще се състои дискусия на тема „Васил Левски – нови документи и изследвания“ от поредицата на Националния музей „Васил Левски“. В нея участие ще вземат директорът на музея Дора Чаушева и проф. д-р Пламен Митев.

Основните чествания ще се състоят на 18 юли (петък):

  • От 10:00 ч. ще се проведе гражданско поклонение пред паметника на Левски в двора на Къкринското ханче в с. Къкрина.
  • От 18:30 ч. ще бъде отслужена панихида за Апостола в храм „Успение Богородично“ в Ловеч.
  • В 19:00 ч. ще започне възпоменателната церемония пред паметника на Васил Левски в центъра на града.

Община Ловеч кани гражданите да се включат в отбелязването на годишнината, за да отдадат почит към делото и паметта на най-свидния герой в българската история.