Ловеч домакин на дискусия за училищното образование
Ловеч бе домакин вчера на дискусия за проблемите в училищното образование, организирана от екипа на президента Георги Първанов (2002-2012). В нея участваха учители от Ловешка област и страната, представители на бизнеса и местната власт. Сред основните лектори бяха евродепутатът Ивайло Калфин и бившият ректор на Университета за национално и световно стопанство проф. Борислав Борисов.
Амбицията ни е да направим образованието един от ключовите приоритети за развитието на нацията, коментира президентът Първанов. Той посочи, че идеята на дискусиите, провеждани в страната, е да се направи равносметка на реализираните досега промени в образователната система и на тази база да се очертаят параметрите за трансформация на училищното образование. Сред предлаганите мерки са предотвратяване на отпадането от училище на ранен етап, повишаване качеството на образованието, връзка на образованието с развитието на икономиката, въвеждане на електронен регистър и електронен образователен паспорт – от 5-годишните до 12 клас, и създаване на стимулиращи и санкциониращи мерки за ученици и родители, въвеждане на целодневно обучение, издигане на социалния статус и авторитета на българския учител.
Ивайло Калфин запозна с практиката на професионалното образование в страни в Европа и възможностите за развитието му у нас. Според него в Европа младежката безработица е ниска (8 %, у нас 25 %), защото професионалното образование е съобразено с необходимостта на бизнеса. Неговото предложение е в последните три години от средното образование ученикът да прекарва 20 % от времето си в училище и 80 % – в пряка работа в предприятие с договор, заплащане, осигуровки и реално производство, както е например в Германия. За да стане това, е нужна промяна в законите, касаещи образованието у нас, за да се променят учебните планове, промяна в Кодекса на труда и в Закона за занаятчийските и браншовите организации. Подобна система би могло да се въведе пилотно, ще има предприятия, готови да вземат и да започнат да обучават млади хора, подчерта Калфин.
За повишаване на функционалната грамотност на българските ученици се обяви проф. Борислав Борисов. Той заяви, че в системата на висшето образование, която е потребител на продукта на средното, всяка година нещата стават все по-зле. Младежите не разбират смисъла на думите, за тях това е закодирана информация, коментира проф. Борисов. Според него кодът е знанието и ако го няма, започваме да чуваме, но не да разбираме. Професорът заяви, че най-добрите лектори се отказват да влизат в началните курсове заради информационната пропаст в общуването между тях и студентите. Той определи като една от основните причини за демографския срив у нас закриването на училищата – в резултат на оптимизацията преди години вече ги няма над 500 училища. Професорът препоръча да не се забравя, че училищата освен образователна имат и социална функция.
За развитието на професионалното образование и връзката му с пазара на труда говори и кметът на Ловеч Минчо Казанджиев, който припомни, че градът ни има традиции в това отношение.
В дискусията се включиха учители, директори на училища, началникът на Регионалния инспекторат по образованието Райко Райков. Президентът Първанов се ангажира всички идеи и предложения да бъдат обобщени и предадени на Министерството на образованието, което внася в парламента тъй дългоочаквания Закон за училищното образование и предучилищното възпитание.