Лазерни операции премахват диоптрите
Лазерните операции, които премахват диоптрите, стават все по-популярни у нас. Те отстраняват зависимостта на пациента от лещи и очила, могат да премахнат астигматизъм, далекогледство, късогледство – практически всяка една аномалия. „Но с едно малко „но“ – предварително се правят много изследвания на пациента, за да се види дали е подходящ и дали може при конкретния случай да се направи интервенцията“, уточнява плевенският офталмолог доц.д-р Десислава Статева и допълва: „Освен това има няколко вида такива операции, така че се преценява за всеки един конкретен пациент кое е подходящо за него.“ Тя извършва такъв тип операции в модерната клиника „Ден“ на доц. Андрей Андреев в София.
Няма ограничения в диоптрите, но колкото по-малки са те, толкова е по-сигурно, че всичко ще бъде премахнато, уточнява специалистката. „Дори и при доста високите диоптри, говоря за порядъка на 8-10 диоптъра, също е показано да се прави такава операция и се прави, няма никакъв проблем“, посочва доц. Статева. Операцията може да се прави след 22-23 годишна възраст практически без горна възрастова граница. „Не е желателно тази интервенция да се извърши преди достигане на 22-годишна възраст, защото до този период окото продължава да нараства и има опасност от усложнения. Така че в детска възраст – не, но след 22, когато е завършило развитието на целия организъм и на окото включително, може да се направи“, казва очната лекарка.
Пациентите, които решат да се разделят окончателно с диоптрите обаче трябва да знаят, че ще имат едно-единствено ограничение. Две седмици преди операцията те не трябва да слагат контактни лещи, ако носят такива. „Изследванията могат да се направят в рамките на няколко часа, а самата оперативна интервенция е пет минути“, разказва доц. Десислава Статева. Още на следващия ден след операцията пациентът може да се върне на работа. През първите 24 часа се носи контактна леща, за известно време се капят капки. Иначе възстановителният процес не налага никакви ограничения или специални изисквания за промяна в обичайния ритъм на живот. Питаме доц. Статева има ли риск за пациента от такава интервенция. „Рискът се крие главно в това да не бъде разпознато друго заболяване, например кератоконус или нещо по-сериозно и се премине към тази операция. В такива случаи интервенцията също може да се прави, но при определени условия и по различен начин. Така че рискът е, ако не се открие предварително някаква аномалия и интервенцията се направи, без да се преценят точно противопоказанията“, обяснява тя.