Културният календар на Община Ловеч за 2018 г. – по-разнообразен и богато наситен със събития от предходния
Културният календар на Община Ловеч за 2018 г. бе още по-разнообразен и богато наситен със събития от предходния.
Силните акценти от Календара през 2018 г. бяха традиционния за Ловеч пролетен празник „Цветница“, 145-годишнината от гибелта на Васил Левски, Люляковите музикални вечери, Националната литературна награда „Проф. Димитър Димов“.
Културният живот в града през изминалата година не бе ограничен само в планираните в рамките на Културен календар 2018 г. събития. През месеците юни, юли и август Ловешката средновековна крепост отново се превърна в трибуна на професионалното музикално и танцово изкуство – част от традиционната лятна културна програма в крепостта. На сцената в крепостта наши гости бяха Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – гр. Велико Търново, който представи спектаклите „Криворазбраната цивилизация“ и „Баядерка“.
Драматичен театър „Стефан Киров“ – гр. Сливен, представи театралната постановка „Истината“. С изпълненията си се представиха още и Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, и трупата за съвременно и традиционно фолклорно изкуство „Танца на вятъра“ – гр. Стара Загора.
В началото на месец юли в крепостта се състоя историческия фестивал „Мелта – сенките на предците“с участието на Сдружение за исторически възстановки „Дукс Антика“ от гр. Свищов. Събитието бе посветено на 831 години от неуспешната обсада на Ловешка средновековна крепост в Освободителното движение на Асеневци. Събитието бе на обща стойност 5000,00 лв.
Важен акцент извън Културният календар за 2018 г. бе програмата за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война. Кампанията по отбелязването на кръглата годишнина завърши през 2018 г., като в тази връзка Община Ловеч инициира Организационен комитет, в който се включиха директорите на културни институти в града, Гарнизон – Ловеч, Държавен архив – Ловеч, Ловчанско читалище „Наука-1870 г.“, Съюзът на ветераните от войните в България-клон Ловеч, Общински духов оркестър. Резултатът бе програма, наситена с културни събития за достойното отбелязване на историческото събитие през целия месец септември.
През 2018 г. за пети пореден път на Плаващата сцена в р. Осъм се проведе иновативното културно събитие „Ловеч – корени от миналото – мостове към бъдещето“. Осъществиха се общо 13 концертни изяви с участието на читалищата от общината, Общински духов оркестър, Клуб на дейците на културата и Ловчанско читалище „Наука-1870 г.“ на обща стойност 4190,00 лв.
През изминалата година културния живот в града бе белязан и от друго събитие от висока значимост за ловешкото краезнание. След четири години усилна работа по издирване на факти и личности, на ловешката общественост бе представена книгата „Ловеч – градът на професорите“. Съставител е госпожа Радка Рашева, дългогодишен библиотекар и краевед. Събитието бе посветено на 1 ноември – Деня на народните будители. Община Ловеч финансира издаването на книгата, което бе на стойност 4320,00 лв.
Културните събития за 2018 г. ще завършат подобаващо с традиционен коледен концерт и базар. Тази година концертът ще се проведе на 20 декември пред Ловчанско читалище „Наука-1870 г.“, а наш специален гост ще бъде народния певец Христо Косашки. Стойността на двете събития възлиза на 2000,00 лв.
Културният живот на Ловеч е богат и разнообразен. От казаното до тук е видно, че ние не се ограничаваме само в рамките на културния календар, като той е отворен и динамичен.
През годината по културен календар бяха проведени 70 събития, като в това число и празниците на квартали в град Ловеч и селата в общината. Общата стойност на Календара за 2018 г. бе 136 605,00 лв. Отделно бяха реализирани приблизително 30 други културни изяви на обща стойност 15 510,00 лв.
Но това не е всичко. Ежегодно Община Ловеч отделя средства и за финансиране на културни проекти по Общински проектен фонд – в разделите „Култура“ и „Читалища“.
През 2018 г. по Общински фонд „Култура“ бяха финансирани четири проекта на обща стойност 7243,00 лв., както следва:
1. „Нека ти разкажа приказката „Неродена мома“ на Ловчанско читалище „Наука-1870 г.“ – 3100,00 лв.;
2. „С България в сърцето“ на НЧ „Зорница 2010 – Нено Щрегарски“ – 800,00 лв.;
3. „Ловчански приноси“ на Пенка Чернева – 2880,00 лв.;
4. „Жътва“ на НЧ „Христо Ботев – 1927 г.“ село Горан – 463,00 лв.
Чрез Общински проектен фонд, раздел „Читалища“ бяха финансирани 22 проекта на читалища в град Ловеч и общината на обща стойност 13 918,44 лв.
Средствата бяха оползотворени за попълване на библиотечния фонд, чествания на годишнини, организиране на събори, спектакли и концерти.
Също така за закупуване на носии, сценични костюми, реквизити, участия в събори и фестивали, закупуване на компютърни конфигурации и пр.
От всичко изложено до тук, следва да се подчертае, че Община Ловеч приоритизира културата като фактор за пълноценния начин на живот на ловешката общественост, като за целта целогодишно работи активно със своите партньори – културните институти и читалищата. Политиката на закрила и развитие на културния живот в града се допълва и от ежегодната допълнителна субсидия, която Община Ловеч отпуска на Драматичния театър в града. През тази година тя възлиза на 82 100,00 лв.
В заключение можем да направим следната рекапитулация – през 2018 г. за култура в община Ловеч са усвоени общо 255 376,00 лв.