Кръглата маса по православното образование излезе с четири конкретни предложения за обучението по религия
Проведената в Ловеч кръгла маса по православното образование формулира четири конкретни предложения, които ще бъдат внесени в Министерството на образованието и науката. Първото е актуализиране на Инструкция № 2 от 23 юни 2003 г. за провеждане на обучението по религия във връзка със Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, на Наредба № 3 от 18 февруари 2008 г. за нормите за преподавателската работа и реда за определяне на числеността на персонала в системата на народната просвета и на Инструкция № 2 от 29 юли 1994 г. за изискванията за заемане на длъжността учител или възпитател съобразно придобитото образование, професионалната квалификация и правоспособността.
Другите предложения са осигуряване на дидактически материали и учебни помагала за осъществяване процеса на изучаването на религия, създаване на условия за подготовка и квалификация на учители в прогимназиалния и гимназиалния етап, свързано с обучението по религия, и организиране на методически сбирки и обучителни семинари на директори и учители за обмяна и популяризиране на добри практики по регилия – провеждане на научно-практическа конференция на национално ниво.
На форума стана ясно, че на този етап предстои усъвършенстване на сега съществуващите форми на обучение по религия – СИП и ЗИП, вместо, както настоява Ловчанският митрополит Гавриил, да се въведе религията като задължителен предмет в общообразователната система на средното ни образование.
Участниците в кръглата маса в Ловеч вчера се обединиха около становището, че християнството е изворът на универсалните ценности, които намират приложение при обучението по религия. На децата се дават основите на нравствеността, те се усъвършенстват духовно, подкрепят се в стремежа към знание и самопознание, упражняват се да бъдат търпеливи и сдържани, да прощават, да осъзнават грешките си, издигат се високи социални добродетели като приятелство, справедливост, любов към хората. Така се реализират основните цели на общообразователната подготовка – да съдейства за физическото и духовното развитие на ученика, за успешното му ориентиране, адаптиране и реализиране вобществото, да създаде условия за формиране на ценностни ориентации, свързани с чувството за българската национална идентичност, уважение към другия, съпричастност и гражданска отговорност.
Кръглата маса се проведе на тема „Семейството, образованието и християнските ценности в нашия живот“, тя бе организирана от Регионалния инспекторат по образованието, Ловчанска митрополия и община Ловеч. Участваха Ловчанският митрополит Гавриил, експертът от МОН Коста Костов, проф. д-р Емилия Василева от СУ „Св. Кл. Охридски“ и д-р Румяна Неминска, начален учител в 137-о СОУ «Ангел Кънчев» – София, изнесли основните доклади, директори на училища от Ловеч, Троян и Луковит, в които се изучава СИП „Религия“, преподаватели – начални учители и богослови, родители. Домакин бе кметът на Ловеч Минчо Казанджиев.