Корнелия Маринова: Проектозаконът за физическите лица и мерките за подкрепа ни кара да усещаме, че не сме просто материя, а сме човеци
Проектозаконът за физическите лица и мерките за подкрепа има едно много важно качество – кара ни да усещаме вътре в себе си, че не сме просто материя, а сме човеци, каза кметът на Ловеч Корнелия Маринова при откриването на днешната конференция „Правото на избор – път към личното достойнство на хората с интелектуални затруднения!“
И допълни: „Доверителната връзка между подкрепян и подкрепящ, която този закон извежда като движеща сила, е нова и важна конфигурация, която ще продължи да се утвърждава. Тя е съпоставима с най-дълбоките пластове на обществото – семейната общност. И според мен тя отдавна съществува по естествен път между отделни хора, а сега става и институционна.“
Форумът в Ловеч бе открит от областния управител на Ловеч Ирина Митева, под чиято егида се провежда. Малко по-късно в работата се включи и народният представител Антон Долапчиев.
Конференцията събра заинтересованите страни по темата за запрещението – една практика, с която трябва да се разделим. За целта се подготвя Закон за физическите лица и мерките за подкрепа, който е минал на първо четене в Народното събрание. Целта му е да синхронизира националното ни законодателство в областта на запрещението с европейските стандарти.
Проектът е съобразен с българските условия, каза в лекцията си Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право, която не пропусна да съобщи още в началото, че дядо й е от Ловеч и има особено добри чувства към този град.
Български център за нестопанско право и Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения от години се борят да бъде отменен режимът за поставяне под запрещение, който не само е загубил своя смисъл и роля, но се е превърнал в унижение.
Проектозаконът все пак предвижда някои ограничения за хората с интелектуални затруднения, но съдът ще избира според състоянията на хората различни мерки и това ще става най-вече със зачитане на личната воля. Предвижда се и наказателна отговорност за т. нар. „подкрепящ“ гражданин в случаите на измама и злоупотреба с доверието на хората с умствена изостаналост, психична болест или деменция.
Мария Недялкова от Сдружение „Закрила“ в Ловеч разказа подробно на какво да подложени хората, поставени под запрещение, как те нямат никакви граждански права, не могат да сключват брак, да гласуват, да купуват и продават имущество.
Възпитаници на Дневния център за деца и възрастни с увреждания в Ловеч разказаха свои лични истории. Беше организиран и новогодишен базар от децата, както и от Център за хора с психични заболявания в Ловеч.