Кметът на Ловеч Минчо Казанджиев поздрави възпитаниците и колектива на СОУ „Тодор Кирков” по случай празника на училището. Честването се проведе във Вароша на площада с името на патрона на учебното заведение.
„СОУ “Тодор Кирков” е училище, което защитава авторитета на Ловеч с постиженията си в национални и регионални състезания и конкурси, с успехите на учениците си, продължили образованието си в университети в страната и чужбина – каза кметът. – И това са постижения на много хора, отдали себе си на работата, на науката, на порива на личността да се развива.” Казанджиев пожела на всички да бъдат здрави, ведри и щастливи. И увери, че ръководството на община Ловеч и занапред ще има грижата за създаване на все по-добри условия за работа в училището. Защото „задължават ни не само вашите успехи, задължава ни отговорността пред паметта на Тодор Кирков и неговото дело”. Той призова всички, избрали училището с името на войводата, да имат голямата амбиция да отстояват неговия образ, да бъдат най-добрите му следовници. А това може да стане само със знания, целенасочена работа и борбеност, подчерта още кметът. Той поднесе цветя в знак на признателност към паметта на бележития ловчалия.
Цветя и венци поднесоха и от СОУ „Тодор Кирков”, след което тържеството продължи с рецитал.
Училището е създадено преди 70 години – през 1942 г., като Девическа гимназия, 5 години по-късно – през 1947 г., получава името „Тодор Кирков”.
Тодор Кирков е роден на 28 ноември 1847 г. в квартал Вароша в Ловеч. Негов братовчед е Иван Драсов, който в края на 1873 г. го насочва към активна комитска дейност. Зимата на 1875 г. той прекарва в обкръжението на Христо Ботев, Филип Тотю, Панайот Хитов. През май 1876 г. революционни дейци, захванали се със задачата да вдигнат Тревненския край на въстание, го избират за свой подвойвода. След неравен бой с турската войска четата се разпръсква и Тодор Кирков се оказва сам в Еленския балкан. В началото на юни той се връща в родния край, но е предаден и закаран от властите в Търново, където е затворен заедно с другите въстаници. Осъждат го на смърт. Присъдата е изпълнена на 24 юни 1876 г. в Ловеч за назидание на съгражданите му. Погребан е на другия ден в двора на църквата „Света Богородица“. През 1901 г. признателните потомци построяват скромен паметник на площада, носещ днес неговото име.Община Ловеч