Кметът Минчо Казанджиев обяви днес, че се вдига ограничението за доставка на мляко от мандрата в Горан за детски и социални заведения в общината. Снабдяването бе спряно веднага след като изникна проблемът със заразеното с афлатоксин мляко. Днес стана ясно, че мандрата произвежда кисело мляко вече 4-5 дни и пуска на пазара само марките „Вароша”, „Троян” и „Баджанашко”. Извършени са съответните изследвания от Агенцията по храните и на фирмата е даден картбланш да работи, съобщи пред медиите собственикът Владимир Матев. Той гарантира, че купува мляко само от сертифицирана ферма в Русенско и от селата в общината, където пробите за наличие на афлатоксин са отрицателни, и тези млека са гарантирани по качество и произход. В търговската мрежа няма да се пускат известните продукти от Горан – 2 % и 3% кисело мляко, а само тези три марки, за да няма объркване сред клиентите кое е от новата партида или пък е задържано в магазина от предишна, поясни Матев. До месец ще бъдат върнати и типичните за тази мандра продукти. Четворен е дневният контрол на произвежданото в мандрата, подчерта още Матев, затова на този етап нашите млека са най-гарантирани.
Първи пробваха новата партида кисело мляко кметът Казанджиев, председателят на общинския съвет Корнелия Маринова и ловешките журналисти. Казанджиев и Маринова благодариха на Владимир Матев за съдействието при събирането от пунктовете в селата и складирането на предназначеното за екарисаж мляко, кметът подчерта, че се надява държавата да отчете този негов жест. Казанджиев благодари и на всички институции, занимаващи се с проблема, и заяви, че оттук нататък важно е какво правят хората по места. Той и Маринова отново призоваха всички в селата с положителни проби да предават млякото си в пунктовете, както и царевицата, събрана в личните дворове, защото евентуалната опасност идва от нея. Двамата се обърнаха с още един призив към гражданите – да преустановят купуването на мляко директно от търговци на улицата. В момента се правят проверки от БД „СКОРС” и МВР на нерегламентирани пунктове, досега няма констатирано нарушение и съставен акт. Днес са изпратени нови проби, отново от селата, където предишните проби бяха положителни. Това ще продължи, докато се уверим, че млякото, което се произвежда от по-големите животновъди, а и от хората, крие минимални рискове, обяви кметът.
Владимир Матев съобщи, че вече се е свързал с немска фирма и предстои закупуване за нуждите на мандрата на техника за откриване на афлатоксин в млякото.