Мозъчният инсулт е една от водещите причини за инвалидност и втората най-честа причина за смърт в световен мащаб. Според Световната здравна организация (СЗО) и други здравни организации, инсултът засяга приблизително 15 милиона души годишно. По-често се среща сред хора на възраст над 65 години, но не е изключен и сред по-младите. Голяма част от тях остават с трайни увреждания, които могат да включват загуба на двигателни функции, говорни нарушения и когнитивни проблеми.
Превенцията на инсулт включва контролиране на кръвната захар и кръвното налягане, здравословно хранене и редовна физическа активност, отказване от тютюнопушенето и ограничаване на алкохола, управление на стреса и редовни медицински прегледи. Навременната медицинска намеса при инсулт може значително да намали риска от трайни увреждания.
Доказано е, че хипербарната оксигенация помага за предотвратяване и лечение на инсулт чрез няколко различни механизма. Терапията с кислород в HBO Medical Support Center може да се използва като превантивна мярка за стимулиране на ангиогенезата, създаване на повече циркулационни пътища в мозъка и потенциално намаляване на шанса от инсулт. Кислородното лечение също така може да се прилага след прекаран инсулт, като ефективно възстановява кръвния поток към засегнатата мозъчна тъкан и доказано подобрява цялостното състояние на пациентите, дори и години след настъпването на инсулта.
Тази статия изследва приложението, потенциалните ползи и научните доказателства за ефективността на хипербарната оксигенация (HBOT) при инсулт.
Видове инсулт и тяхното въздействие върху организма
При мозъчен инсулт настъпва увреждане на мозъчната тъкан, водещо до различна неврологична симптоматика. Вида и тежестта на клиничните прояви зависят от мястото и размера на засегнатата област в мозъка. Различават се три основни вида инсулт – транзиторна исхемична атака или т.н. мини инсулт (краткотрайно блокиране на кръвоснабдяването, без трайни увреждания на мозъка), исхемичен мозъчен инсулт (запушване на мозъчна артерия, което блокира кръвоснабдяването на определена област от мозъка; настъпва неврологична симптоматика) и хеморагичен мозъчен инсулт (разкъсване на кръвоносен съд в мозъка и излив на кръв в околните тъкани; настъпва увреждане на мозъчни клетки).
Когато възникне инсулт, независимо дали исхемичен или хеморагичен, увредената мозъчна област повлиява негативно различни функции – зрителни, двигателни, сензорни или когнитивни. Повечето изследвания на инсулт се фокусират върху двигателните функции. Изчислено е обаче, че почти половината от оцелелите страдат от различна степен на когнитивна дисфункция, обикновено в повече от една когнитивна област, като памет, внимание, способност за пространствено виждане, способност и скорост за извършване на всякаква дейност. Значимите фактори, които влияят върху тежестта на когнитивните увреждания, са по-напреднала възраст, предишна анамнеза за инсулт и състояние на когнитивните функции преди инсулта. Доказано е, че хеморагичните инсулти причиняват значително повече когнитивни увреждания в сравнение с исхемичните и са по-свързани с когнитивни дефицити в множество области.
Намаляването на въздействието на слединсултните когнитивни увреждания е много важно. Рехабилитацията включва мултидисциплинарен подход, предлагащ физиотерапия, говорна и езикова терапия, когнитивна рехабилитационна терапия, лекарства и др. Тези програми обаче имат ограничен успех. Когнитивното възстановяване след инсулт настъпва главно в рамките на първите 30 дни, като някои пациенти продължават да постигат напредък до три месеца след инсулт, но дори и при специфични интервенции подобрението е минимално. Подлагането на лечение с чист кислород в барокамера обаче показва обещаващи дългосрочни резултати. Нека видим защо и как.
Науката зад HBOT при инсулт
Проведените клинични проучвания доказват, че кислородна терапия има способността да индуцира невропластичност на дисфункционалните области на мозъка дори години след прекарания остър инсулт. Повишената концентрация на кислород в организма помага за доставянето на енергия, необходима за регенериране на увредената мозъчна тъкан. HBOT стимулира клетъчната пролиферация, неврогенезата на ендогенни неврални стволови клетки, регенерацията на аксонално бяло мозъчно вещество и миелинизацията на увредените нервни влакна, като по този начин повишава способността на невроните да функционират и общуват помежду си.
Съществуват ясни доказателства, че хипербарната кислородна терапия може да подобри двигателните функции и паметта на пациенти след инсулт в хроничен стадий. В едно проспективно проучване, включващо 22 пострадали от инсулт минимум година по-рано, се съобщава за подобрение след лечение с кислород в следните области: 51% памет, 51% внимание/концентрация, 48% баланс/координация, 45% издръжливост и 20% качество на съня. Друго малко проспективно изследване върху 7 пациента показва подобрения на вербалната памет и изпълнителната функция в допълнение към промените в съня и цялостното качество на живот.
Израелско ретроспективно изследване, публикувано през 2020 г., оценява ефектите на HBOT върху цялостния набор когнитивни функции, вземайки предвид типа и местоположението на инсулта като възможни модификатори. В периода 2008 – 2018 г. 162 пациенти с хроничен инсулт от двата вида, повечето от които мъже на средна възраст около 65 години, са подложени на кислородно лечение в барокамера при следните условия: от 40 до 60 бр. 90-минутни сесии, 5 дни в седмицата, 100% кислород при 2 ATA, 5-минутни паузи на всеки 20 минути. Терапията предизвиква значително подобрение във всички когнитивни области, като 86% от пациентите постигат клинично значими подобрения. Не са установени големи различия в резултатите при кортикални и субкортикални инсулти. Прави се и изводът, че пациентите трябва да се насочват към кислородно лечение след функционален образен тест и оценка на изходните когнитивни способности, а не в зависимост от вида на инсулта или местоположението на лезията. Въпреки тези обнадеждаващи резултати обаче, са необходими допълнителни проучвания за установяване на оптималния протокол, който предизвиква максимална невропластичност с минимални странични ефекти.
Потенциални рискове и съображения
HBOT обикновено се счита за безопасна, но съществуват и някои рискове, особено за хора с определени медицински състояния като нелекуван пневмоторакс или ушни инфекции. Страничните ефекти са редки, но могат да включват болка в ушите, временни промени в зрението и в екстремни случаи кислородна токсичност. Затова е от съществено значение пациентите да се консултират с правилните здравни специалисти, като медицинския персонал в HBO Medical Support Center, които да определят дали кислородната терапия е подходяща за тяхното специфично състояние, особено в случаи на неврологичен инсулт.
В обобщение, лечението в барокамера индуцира невропластичност като увеличава оксигенацията на тъканите, ограничава колебанията в нивата на кислорода и задейства регенеративните процеси в метаболитно увредените мозъчни области, независимо от произхода на инсулта.
HBOT има следните положителни ефекти, които могат да повлияят възстановяването след инсулт:
Подобрява грубите и фини двигателни умения, намалява парализата, облекчава спастичността
Подобрява езиковите и говорни нарушения
Подобрява равновесието и координацията на крайниците
Облекчава затрудненото преглъщане
Подобрява зрението
Подобрява настроението и повлиява цялостното възстановяване
Превантивното лечение с кислород може да спомогне за предотвратяване на инсулт, тъй като:
Облекчава атеросклерозата
Намалява оксидативния стрес в мозъка
Подготвя мозъка да активира невропротективните си свойства
Стимулира ангиогенезата (растежа на нови кръвоносни съдове)
Подобрява способността на тялото да премахва токсините и свободните радикали
Подобрява мозъчния метаболизъм и намалява възпалението
Въпреки че научната общност продължава да изследва пълния потенциал на HBOT, тя вече се е доказала като обещаваща допълнителна терапия за хора, възстановяващи се от инсулт. Както винаги, персонализираният подход в консултация с медицински специалисти е от съществено значение за постигане на най-добри резултати.