Интервю с Михаил Шишков, Национален секретар на Независимия съюз на потребителите в България

1. Как ще коментирате предложението на ЧЕЗ за въвеждане на единна фактура?

– Инициативата на ЧЕЗ e абсолютно необходима и навременна. Българският потребител става все по-грамотен и интересуващ се. Той изисква да получава пълна, но и разбираема и ясно поднесена информация. Хората имат право да знаят за какво точно плащат затова фактурата за електроенергия трябва да е максимално опростена и ясна. В противен случай потребителите остават с усещането, че ги мамят и крият нещо от тях.

В стремежа си да защитят интересите на потребителите потребителските организации също са правили предложения за нови фактури за електроенергия. ЧЕЗ обаче е първият представител от бизнес сектора, който излезе с конкретно предложение и показва желание за промяна. Това предложение беше обсъдено на заседание на Потребителския съвет към ЧЕЗ България – консултативен орган, който преглежда и дискутира последователно с участниците в съвета различни области от процесите в компаниите на ЧЕЗ в България, които са най-близки до клиентите. Всяка среща на Потребителския съвет има за цел да формулира препоръки по съответния обсъждан процес, и да консултира компаниите на ЧЕЗ в България, с цел провеждане на по-ефективна потребителска политика, да дава становища и прави предложения за подобряване на обслужването на ЧЕЗ в Западна България. Нашата организация също е член на съвета и взе активно участие в дискусията.
Надявам се сега да чуем мненията и на други представители на бизнес сектора, както и на държавните институции, които имат отношение към вида и съдържанието на фактурите. С други думи, поставено е началото. Инициативата трябва да бъде подета от всички, за да спечели българският потребител.

2. Въвеждането на единна фактура ще повиши ли доверието на клиентите?

– В много голяма степен. Мисля, че от такава по-опростена фактура ще спечелят не само клиентите на ЧЕЗ, но и на другите електроразпределителни дружества – ЕВН и „Енерго Про”. Не на последно място ще се повиши доверието на обществото в българската енергетика, което е сериозно разклатено напоследък. Крайно време е този сектор да стане прозрачен и отворен. Сключени на тъмно договори с неясни клаузи и посредници ощетяват потребителите. Време е да се престане с толерирането на олигархичните енергийни интереси и енергетиката да се обърне към потребителя.

3. Смятате ли, че предложението на ЧЕЗ за единна форма на фактурата постига основната си цел – улесняване на клиентите чрез пълна и разбираема информация?

– Смятам, че предложения от ЧЕЗ вариант на фактурата постига основната си цел. На първа страница тя съдържа достатъчно кратка и ясна информация, която да не създава объркване в потребителите и да бъде еднакво разбираема от всички. В същото време, на гърба й се съдържа и допълнителна информация. Там всеки може да види какви са основанията за начислената му сметка. По този начин се удовлетворяват и исканията на онази /голяма/ част от потребителите, които настояват за подробна информация.

Нашето мнение е, че фактурата трябва да съдържа актуална и полезна потребителска информация като например как може да се оптимизира потреблението на електроенергия и друга.

4. Какви са вашите препоръки към енергийните дружества за подобряване съдържанието на фактурата?

– Независимият съюз за защита на потребителите направи своите препоръки към съдържанието и формата по време на третото заседание на Потребителския съвет. Всички те бяха приети. Готови сме да се включим в една още по-широка дискусия и да обсъждаме и други идеи. Със сигурност ще се появят нови предложения, които ще бъдат отправени от потребителите от Югоизточна и Североизточна България. Така ще постигнем плурализъм на мненията, а той е градивен, защото в него се ражда истината.