Изложба с керамика и рисунки на Николай Гърков може да бъде видяна в „Творителница О‘Писменех“ до 4 юни.

Изложбата беше открита в навечерието на 24 май.

При откриването на изложбата Диян Павлов-Джими припомни накратко историята на хилядите писмености, които са били създадени през вековете, подчертавайки, че „казаното отлита, но написаното остава“.

„Тази сентенция на древните римляни се използва и много след това, а много години и векове преди римляните човека е осъзнал, че думите отлитат, а написаното остава. И именно затова човека е започнал да използва някакви знаци, за да изрази своите чувства и вълнения, своите наблюдения и виждания за света“, каза при откриването на изложбата Диян Павлов – Джими.

По този начин човечеството се е развивало и всяка цивилизация (и нация) е създавала своя писменост.

Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. С тези думи през IХ век  Черноризец Храбър започва своето похвално слово “O’ писменех” („За буквите“). Там той описва едно епохално събитие. Събитие, променило историята на Европа – създаването на българската азбука “глаголицата“ от светите братя Константин Кирил философ и Методий. Горди сме, щастливи сме, че сме едни от малкото народи, които имат писменост. И аз съм радостен и щастлив, че точно в навечерието на този голям празник на светите братя Кирил и Методий и на българската писменост, просвета, култура и славянската книжнина, имам удоволствието да открия една уникална изложба, на един самобитен автор, който с най-естествените материали – земя, вода и огън, прави своето изкуство“, каза още Диян Павлов-Джими.   

По традиция, Диян Павлов – Джими открива изложбите в „Твотелница О,Писменех“ по азбучен ред на имената на гостуващите автори.

„Дойде време на буквата „Н“ – „Никога не губим надеждата“. И ето, сега ви представям Николай Гърков, който също се вдъхнови от тази моя идея – гостуващия автор да направи по една творба в която да присъства заглавната буква на името му, като по този начин изрази своето отношение, своето виждане и философия за своята буква.   Николай Гърков трябваше да направи една такава творба с буквата „Н“. Той обаче направи 14 картини с буквата „Н“ в които е вплел символи и идеи от древните азбуки – руническо писмо, египетски йероглифи, готически символи,  глаголицата и други писмености“, каза Диян Павлов – Джими.

Творчеството на Николай Гърков е вдъхновено от неразгаданите знаци на древните цивилизации и от живота и делото на братята Карел и Герман Шкорпил – водещи чешки учени, които се считат за основатели на българската археология.

Всички рисунки (без керамиките) са били създадени специално за тази изложба и художника ги показва пред публика за първи път.

И макар, че хората са свикнали да предават съобщенията с помощта на писмени знаци, това съвсем не е единствения начин за запис на информация. Може „да се пише“ не само с помощта на знаци от писмеността, но и с помощта на рисунки и керамика. И в своята изложба Николай Гърков доказва именно това.