Георги Първанов: АБВ отдавна се готви и за участие в парламентарни и местни избори

IMG_1422Нашата идея е да обхванем колкото се може по-широка част от от политическия спектър и лявото дотолкова, доколкото ние виждаме, че БСП като управляваща пария, в лицето на „Позитано“, на ръководството, изневери на много леви обещания и ние критикуваме и от ляво, но в същото време отваряме идейния си спектър и възможностите за коалиция и партниране в центъра – там, където има много хора, които са разочаровани и които не ги интересува идеологията, а искат просто да има повече работа, да има възможност да се реализират, да имат по-добро здравеопазване, т.е., елементарни човешки неща. Мисля, че това е на дневен ред и това ще се опитва да прави АБВ. Самоцелни идеологически спорове аз лично не мисля да водя. Това заяви на пресконференция в Ловеч Георги Първанов – президент на Р България – /2002-2012/.
В настоящия момент са необходими съвсем прагматични решения, коментира Първанов и като пример даде пътуванията на АБВ из малките населени места и разговорите с хората там. А там темите на дневен ред са от къде могат да дойдат повече работни места и как децата им могат да се върнат от чужбина и да живеят отново в родината си и това не е идеология, обясни той. Георги Първанов каза, че в АБВ има доказани управленци – хора, които наистина са в състояние да предложат работещи решения.
АБВ отдавна се готви и за участие в парламентарни и местни избори, каза в отговор на журналистически въпрос Георги Първанов. И що с отнася до формата – тя ще се избере от ръководството на формацията, от хората, които я подкрепят, обясни резидентът и отново каза, че не бива да се поставя под съмнение дългосрочният характер на проекта АБВ. „Хоризонтът ни не е 25 май, хоризонтът ни е далеч напред във времето“, каза той.
Що се отнася до българските партии, те трябва да се променят, ако искат да са на европейско ниво, каза Първанов и допълни,че им е необходима повече демократизация и отваряне – и гражданско и политическо – и това са част от темите, които АБВ ще поставя на обществен дебат.
Георги Първанов заяви, че срещу него и АБВ се води най-тежката компроматна война, но той и хората му ще играят честно и по правилата. Той обясни, че отказва да влиза в полемики с БСП, по повод обвиненията, че излизането му от партията може да  допринесе за връщането на ГЕРБ в управлението.
„Това е основно оръжие на нашия опонент. Аз през 2006 година съм бил обект на такава компроматна война и спечелих 75% на вота. По време на импийчмънта имаше още по-мощна кампания и досега смятам, че доверието към нас се е закрепило, но от нас няма да излезе нито един опит за компромат, това е гарантирано. БСП като управляваща партия изневери на много леви обещания“, каза още президентът.

От десетте точки на Манифеста на ПЕС половината не се изпълняват от българското правителство, даже се върви в обратна посока. Това заяви на пресконференция в Ловеч евродепутатът и водач на листата на АБВ за предстоящите европейски избори Ивайло Калфин. Младежката безработица, която е сочена за основен приоритет, за една година се е увеличила от 27 на 30% в България. „И тя няма да се реши с мантри и със заклинания и с това колко е хубаво, че ЕС е приел политика за младежка гаранция“, посочи той. Въпросът с младежката безработица има конкретни решения, каза Калфин и посочи за пример идеята за въвеждането на дуалната система, в която младите хора работят и учат едновременно. Промените в няколко закона обаче практически изключи тази система, каза евродепутатът. „Така, че ние пак се връщаме на темата „лозунги“ и да изпратим 5 000 души стражари из селата по „Временна заетост. Това не е младежка политика по никакъв начин“, каза Калфин и допълни, че не бива да бъде учудващо, че все повече младежи избират да живеят в чужбина.
„АБВ заявява, че има минимум пет теми в българското общество, по които държавата трябва да намери съгласие и да гледа дългосрочно на тях“, каза Ивайло Калфин. Една от тях е свързана със структурата на икономиката, обясни той и допълни, че България няма как да забогатява, при положение, че изнася суровини и евтини услуги, а технологичният износ е под 4%. „Заради това ние смятаме, че за 10 – 15 години България трябва да се опита да смени профила на икономиката. Най-общо това е свързано с насърчаване на такъв вид производства, които са технологични и имат пазарна врата. Ивайло Калфин заяви, че в България трябва да се върне планирането и даде пример с Европейския съюз, където до 2020 г. се знае всяко евро къде ще бъде похарчено и какъв резултат трябва да се постигне.