За по-качествени здравни грижи в детско и училищно здравеопазване
В МБАЛ – Ловеч бяха обучени 48 медицински специалисти, работещи в Детските ясли, здравните кабинети на училища, детски градини, ОДЗ и социалните услуги на територията на Община Ловеч. В обучението се включиха и медицински специалисти от други общини на област Ловеч.
Темата на обучението беше „Мениджмънт и етика на здравните грижи в училищно и детско здравеопазване” с лектор Макрета Драганова – Доцент в катедра „Медицинска етика, управление на здравните грижи и информационни технологии“ към Медицински университет – Плевен.
В постоянно развиваща се Европа непрекъснато се повишава предлагането на
продължаващо професионално обучение в областта на здравните грижи. Необходимо е това обучение да стане достъпно за по-широк кръг медицински специалисти.
В Ловеч, това е традиция от 5 години насам. Обученията се организират от Регионалната колегия на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи – гр. Ловеч, като то е форма на продължаващо обучение на медицинските специалисти, членуващи в Асоциацията.
В обучението се разискваха взаимоотношенията на професионалистите по здравни грижи в ежедневната им работа с децата и учениците, с родителите и учителите, с психолозите и педагогическите съветници, с общо-практикуващите лекари и институциите. Обърна се внимание и на значимостта на емоционалната интелигентност на медицинските специалисти, която всички трябва да притежават. Обсъдиха се и проблемите на детското здравеопазване, свързани с критичното намаляване броят на педиатрите и на медицинските сестри и нарастването на средната възраст на работещите в тази сфера.
Продължаващото обучение извършва преход към потребностите и ценностите на пазарната икономика, осъвременява и усъвършенства професионалните възможности в съответствие с новите изисквания на здравната система. Целта на обученията на медицинските специалсти е да придобият знания и умения в различни тематични области за по-качествено предлагане на здравните грижи, а освен това да получат обща кредитна оценка, съответстваща на сертификационния курс. Основната задача на продължаващото образование е да надгражда, усъвършенства и адаптира базисната образователна и професионална подготовка и основните умения на медицинските специалисти. Повишаването на квалификацията на професионалистите по здравни грижи е една от приоритетните дейности на Асоциацията.
Успехът на продължаващото образование може да бъде реално постижим ако осъзнаем, че индивидуалната мотивация и обучението на медицинските специалисти са взаимно свързани. В определена степен мотивацията предопределя успеха в учебния процес, а от друга страна доброто планиране, организация и провеждане на този процес, разнообразието в обхвата на изпълняваните задачи оказва влияние върху степента на мотивацията.
Присъединяването на България към Европейския съюз, означава и присъединяване към Европа като зона на знанието и обучението, продължаващо през целия живот.