На заседание на епизоотичната комисия бяха обсъдени актуалната обстановка в област Ловеч и наличието на терени за обезвреждане на животински продукти
Актуалната епизоотична обстановка в област Ловеч и наличието на терени за обезвреждане на животински продукти обсъди днес на заседание Областната епизоотична комисия. Неин председател е зам.-областният управител Милко Недялков, секретар – директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Росен Федерчев, а членове представители на общините, на областната администрация, РЗИ, РДГ, Охранителна полиция към ОДМВР, РДПБЗН, Областна дирекция „Земеделие“, Областно пътно управление, сдружение „Ловно-рибарско дружество“ – Ловеч.
От началото на годината на територията на област Ловеч няма констатирани огнища на инфлуенца по птиците, докладва д-р Федерчев. Птицевъдни обекти са регистрирани в три общини – Ловеч, Троян и Априлци. Те съответстват на Закона за ветеринарномедицинската дейност, изпълнени са мерките за биосигурност, извършва се периодичен контрол, няма сигнали за завишена смъртност.
На територията на област Ловеч има действащи три индустриални свинеферми, 12 фамилни свинеферми и 151 лични стопанства. В последния месец не са постъпвали сигнали и жалби за болни и умрели домашни свине от болестта африканска чума по свинете.
От ОДБХ стриктно изпълняват плана за действия по отношение на обектите за отглеждане на свине за лична нужда във връзка с африканската чума, както и националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и зоонозите в България 2019-2021. Превантивните действия са и предвид факта, че през октомври м. г. бяха унищожени 554 прасета в с. Горно трапе, м. Длъжковска, а преди две години – 15 хиляди водоплаващи птици в две огнища на инфлуенца – в с. Лисец и с. Йоглав. Тогава болните животни са били унищожени в инсинератори, което е скъпо.
Този факт поставя остро въпроса за създаване на терени за обезвреждане на животинските продукти. Такова е изискването към общините на Наредба №3 от 27 януари 2021 г. за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, извън обектите, регистрирани в областните дирекции по безопасността на храните.
Оказа се, че в нито една община на област Ловеч няма определен подобен терен, като сред основните причини са липсата на необходимия финансов ресурс, както и фактът, че не разполагат със собствени имоти, съответстващи на изискванията на компетентните институции – РИОСВ – Плевен, РЗИ – Ловеч, и Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен.
Длъжни сме да подходим отговорно и да посочим в най-скоро време терени, в които да бъдат изградени трупни ями за унищожаване на животински продукти, както и на принудително умъртвени животни, засегнати от заболявания, коментира Милко Недялков. Той гарантира, че общините могат да разчитат на областната администрация за преотреждане на имоти при нужда, както и че ще се търси съдействие от Министерството на земеделието за финансово подпомагане.