Запазване на финансовата стабилност основната цел на бюджет 2014 на община Ловеч

Запазване на финансовата стабилност чрез повишаване на местните приходи в общинския бюджет и икономично, ефективно и ефикасно разходване на бюджетните и извънбюджетните средства. Това е основната цел на проектобюджет 2014 на община Ловеч.

Той е разработен съобразно новата нормативна уредба – Закона за публичните финанси, който отменя досега действащия Закон за устройството на държавния бюджет, и Закона за общинските бюджети. Съгласно Закона за публичните финанси се прекратява използването на извънбюджетен фонд «Приватизация». Приходите от приватизация на общинска собственост стават част от местните приходи по бюджетите за 2014 г.

Проектобюджетът на община Ловеч за следващата година е разработен на базата на реалистично бюджетно планиране на приходите и оптимизиране на разходите чрез ограничаване на неефективните. Съобразен е с предложенията на кметове на кметства, кметски наместници, директори на дирекции, управители на бюджетни дейности и други разпоредители с бюджетни средства, обществени и консултативни съвети, неправителствени организации и граждански обединения.

Няколко са основните приоритети, заложени в бюджет 2014 г. Те са модернизиране на техническата инфраструктура за подобряване на условията за работа и живот на населението и бизнеса, подобряване качеството на образованието чрез осигуряване на по-добри условия, повишаване качеството и достъпа до социални и здравни услуги, опазване на художественото и културно-историческото наследство, осигуряване на широко гражданско участие в управлението на общината.

Проектобюджет 2014 възлиза на 26 129 666 лв – 14 775 375 лв приходи за делегирани държавни дейности, 10 893 631 лв местни приходи и 460 660 лв дофинансиране на държавни дейности с местни приходи.

Разчетените в проекта приходи за местни дейности и дофинансиране на част от държавните дейности са общо в размер на 10 893 631 лв, в т. ч. от предоставени трансфери от държавния бюджет – 3 118 800 лв, и от местни приходоизточници – 8 177 539 лв.

При местните приходоизточници общият размер на данъчните приходи за 2014 г. е 2 240 000 лв. Разчетените приходи са с 250 000 лв повече спрямо първоначалния план на 2013 г., като ръстът е 8,88 %. Увеличението се дължи най-вече на предвидените постъпления от данъка върху превозните средства – 70 000 лв, данъка върху недвижимите имоти – 100 050 лв, и 30 000 лв от данъка за придобиване на имущество. Общият размер на данъка върху недвижимите имоти е 1 050 000 лв, на данъка върху превозните средства – 720 000 лв, и на данъка при придобиване на имущество – 380 000 лв.

Общият размер на неданъчните приходи е 5 937 539 лв, разпределени по няколко основни приходоизточника. Предвидените в проекта приходи и доходи от собственост са 1 430 000 лв. Разчетите са на база прогнозите от бюджетните дейности за приходи от стопанската им дейност, както и разчетените приходи от наеми от общинска собственост и земеделски земи. Предвидените приходи от продажба на общинска собственост са в размер на 303 000 лв на база на програмата за управление на общинската собственост, която ще бъде обсъдена и предложена на общинския съвет през този месец.

4 158 339 лв са предвидени да постъпят през 2014 г. от общински такси. Планираните постъпления са съобразени с действащите цени по Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Ловеч.

Планирани са и разчетените държавни трансфери за изравнителна субсидия в размер на 3 118 800 лв, която включва и 128 600 лв за зимно поддържане и снегопочистване.

Целевата субсидия за капиталови разходи е в размер на 981 100 лв.

Съгласно чл. 56 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. трансферите ще бъдат преведени в размер на 95 % от предвидените средства, а останалите 5 % ще се предоставят, в случай че не се превиши бюджетното салдо. За община Ловеч задържаните средства за местни дейности са в размер на 155 940 лв.

В проекта са включени финансирания – за дължимите главници по сключени договори за заеми общо 411 496 лв, в т. ч. за покриване на инвестиционен заем от „Дексия Комунал Банк” – 337 176 лв, за погасяване на заеми към Фонд ”Енергийна ефективност” – 74 320 лв. Предвижда се теглене на кредит от фонд ФЛАГ за мостово финансиране – 2 600 000 лв, и за съфинансиране – 1 600 000 лв.

За погасяване на главници по кредити от фонд ФЛАГ са планирани 2 920 000 лв.

Общата субсидия за делегираните държавни дейности е в размер на 14 775 375 лв.

В приходната част не са предвидени преходните остатъци от 2013 г., които ще бъдат уточнени към 31 декември 2013 г.

Общият обем на разходите през 2014 г. е в размер на 26 129 666 лв, в т. ч. за дофинансиране на част от държавните дейности – 460 660 лв.

При планирането на разходите за местните дейности предвид ограничения финансов ресурс за осигуряване на реалните потребности за местни дейности е прието за база достигнато ниво на разходите от предходната година, планирано осигуряване на разходи от реализирани собствени приходи на бюджетните дейности, осигуряване на разходи с целево предназначение – помощи за лечение и погребение, обвързване на приходите от продажба на общинска собственост с текущи ремонти и издължаване на инвестиционни заеми, заложени са средства за устойчивост на проекти, предвидени са средства за съфинансиране и текуща подготовка на проекти по оперативни програми, планиране като резерв на задържаните средства от държавните трансфери.

В проекта е посочено разпределение на разходите по функции. Във функция”Общи държавни служби” са предвидени средства за издръжка на общинската администрация (в т.ч. и за 34 кметства), за помощи за лечение и за трудови разходи и издръжка на общинския съвет. В частта на местните дейности за функция ”Образование” се финансират разходите за издръжка на целодневни детски градини и общински детски заведения на територията на общината и за трудови разходи и издръжка на столовете и ОДК. Във функция ”Здравеопазване” се осигуряват средства от собствени приходи за издръжка на детски ясли и млечните кухни към тях. Функция ”Социално подпомагане и грижи” – в частта за местни дейности се финансират разходите за заплати, осигуровки и издръжка на Домашен социален патронаж – Ловеч, и за издръжка на клубовете на пенсионера на територията на общината. Във функция ”Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда” всички дейности се осигуряват от собствени приходи. Предвидени са средства за дейности, изпълнявани от БД ”Комунални дейности”, БД ”Самоохрана, контрол и опазване на обществения ред и сигурност”, осветление на улици и площади, чистота, дейности по управление на отпадъците, озеленяване. Във функция ”Култура и почивно дело” се финансират духовият оркестър, БД ”Обреди”, зоопаркът, общинското радио, всички културни събития, заложени в културния календар на община Ловеч, както и спортните инициативи. Във функция ”Икономически дейности и услуги” предвидените средства са за трудови разходи, издръжка, разходите по програмата за управление на общинската собствентост, средствата за финансиране на проектни предложения на НПО, за ремонт и поддържане на пътища, за зимно поддържане и снегопочистване. Функция ”Некласифицирани разходи” включва разходите за лихви по заеми.

При изпълнението на бюджета община Ловеч ще съблюдава няколко основни приоритета – плащания по обслужване на общинския дълг, заплати, осигуровки, обезщетения, помощи, стипендии и медикаменти, храна, отопление, осветление, както и издръжка на социалните, здравните и образователните заведения. Разходите, заложени в общинския бюджет, обслужват и обезпечават разнообразните потребности – образователните, социалните, здравните и културните дейности, благоустрояване и опазване на околната среда, дейностите по опазване на обществения ред, административното, техническото и информационното обслужване на населението.

Въпреки допълнителните задължения на общините, вменени с измененията на нормативните актове без финансова обезпеченост с допълнителни средства, община Ловеч успява да осигури балансиран и стабилен бюджет и да привлече допълнителни средства, с които да допринесе за постигане на основните си цели и приоритети.

Предложеният проект не е окончателен. Пълната разработка ще бъде представена след приемане на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г.