|

Забранява се уловът на риба в рибностопанските обекти

От 18 април до 2 юни през тази година ще е в сила забраната за улов на пролетно – лятно размножаващите се риби в рибностопанските обекти, намиращи се до 500 м надморска височина. Това е разпоредено със заповед на министъра на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков. Решението за изместване на началото на забраната от 15 на 18 април 2017 г. е поради съвпадение с големия християнски празник Великден. Така любителите на риболовния спорт ще имат възможност да практикуват хобито си през всичките 4 почивни дни. Забраната е съгласно разпоредбите на Закона за рибарство и аквакултури, с които се определят срокове на забрана за улов на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване. За рибностопанските обекти, намиращи се от 500 до 1500 м надморска височина, забраната е в сила от 1 май до 15 юни. От 15 април до 15-ти май включително е забранен уловът на карагьоз (дунавска скумрия) в българския участък на река Дунав. В същия период е забранен и уловът на попчета във водите на Черно море с мрежени риболовни уреди, с изключение на риболовния уред волта. Забранен е и уловът на калкан във водите на Черно море през периода от 15 април до 15 юни включително, съгласно Регламентна ЕС за определяне на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси за 2017 година в Черно море. През периода на забраната всички стационарни и други риболовни уреди трябва да бъдат извадени от водата. Разрешава се любителският риболов през периода на забраната в следните водни обекти на територията на област Плевен:
– язовир „Горни Дъбник” – в обозначения за това участък, обхващащ от южната страна на язовирната стена, земната част в продължение на един километър до малката дига на язовира;
– язовир „Тотлебанов вал”;
– старо корито на р. Осъм в землището на с. Българене;
– отводнителен канал в землището на село Асеновци, в участъка от ж.п. линията, свързваща град Левски с град Ловеч до асфалтовия път, свързващ град Левски със село Асеновци.
От Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури информират, че за периода от 1 април до 12 април са извършили общо 527 проверки на територията на страната. Установени са 38 нарушения, за които са съставени актове за установяване на административни нарушения. Иззети са мрежи с обща дължина 3 630 м, 5 лави с 380 куки, 13 въдици с макари и една лодка с твърд корпус. Количеството иззета риба е 180 кг.
Проверките са извършени на река Дунав, река Тунджа, в акваторията на Черно море, на язовирите Ястребино, Пясъчник, Тича и Телиш, както и на обекти за продажба на риба и рибни продукти в търговската мрежа.