Езиковата в Ловеч бе домакин на ученическа кръгла маса за образованието

Младите хора от Ловешка област искат да се чува гласа им при определяне на образователните политики
Кръгла маса на тема „Аз оставам в България“ се проведе на 17 декември в Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I“ по повод международния ден на ученика. Тя бе организирана под патронажа на Съюза на учениците в България с подкрепата на Регионалния инспекторат по образованието и ръководството на Езиковата гимназия. Участваха ученици от Ловеч, Луковит, Тетевен, Троян, които са в ръководството на Ученическите съвети към училищата, учители, педагогически съветници. Гости на кръглата маса бяха зам.-областният управител Цецка Димитрова, която поздрави младите хора за инициативата, началникът на Регионалния инспекторат по образованието Райко Райков и Пламен Петков, зам.-кмет на Община Ловеч.
Дебатите преминаха в две части – ролята на ученическите представителства в определянето на образователните политики на училищно, местно, регионално и национално ниво и проблеми и предизвикателства пред ученическата общност при получаване на образование в училищна среда.
С кратки презентации единадесетокласникът от Езиковата Марин Маринов, който е координатор на Съюза на учениците в България за Ловешка област, запозна участниците в кръглата маса с работата на националната ученическа структура. Тя е създадена през февруари 2013 г. с идеята да представлява учениците и техните интереси, да обединява ученическата общност за общи каузи, да посредничи при решаването на проблемни ученически въпроси. Организацията има вече свои представители и членове в 15 области в страната. Марин Маринов представи реализирани проекти на Съюза „Разбери правата си в училище“, „Аз избирам да участвам“ и др. Той информира, че работна група от Съюза на учениците се е срещала със заместник-министъра в образователното министерство Мукаддес Налбант по въпроси, свързани с възможностите младите хора да участват във вземането на решения относно образователните политики. Предстоят и нови срещи в министерството, където младите хора от ученическата организация ще представят позициите си.
По време на дебатите Светла Данова от Природо-математическата гимназия в Ловеч постави въпроса учениците да имат представител и право на глас на Педагогически съвет при решения, свързани с най-тежки наказания за учениците – преместване в друго училище. Представителите на Ученическия съвет от троянското училище „Васил Левски“ разказаха за своята практика по избор на членове и председател на организацията. Учениците направиха забележки по учебниците за това, че са претоварени с информация и терминология, критикуваха и образователната система, която набляга на ученето, а не на формирането на личности. Те спориха и по въпроса дали могат да оценяват работата на своите учители. Според Владислав Стефанов от Гимназията по горско стопанство „Сава Младенов“ в Тетевен може да се направи анонимна анкета с предварително заложени критерии и работата на учителите да се оценява по десетобална система. Заместник-кметът Пламен Петков подкрепи тази идея, защото така учителите ще могат да променят и подобрят нещо в работата си. Чуха се и гласове след младите хора, че подобно оценяване ще е субективно и ще е свързано с това дали ученикът е получил по-висока или ниска оценка.
Поставиха и въпроса учителите да се научат да работят със съвременни интерактивни средства. Райко Райков съобщи, че от 1946 учители и педагози от детските градини в Ловешка област 1100 са минали преди 4 години през компютърно обучение. За тригодишен период 783 учители от областта ще повишат квалификацията си по отделните предмети по европейски програми.
Учениците от СОУ „Васил Левски“ – Троян, бяха категорични, че младите хора трябва да бъдат активни граждани още в училище, че трябва да имат право на мнение и да са запознати с правата си.