Патриарх Неофит: Времето на патриарх Максим беше и ще остане епоха в историята на БПЦ

Една година от кончината на българския патриарх и Софийски митрополит Максим се навърши на 6 ноември. В съборния храм „Успение Богородично“ на Троянската света обител беше отслужена заупокойна света литургия. Службата беше водена от ловчанския митрополит Гавриил. В края на литургията бе извършена панихида в памет на блаженопочиналия Български патриарх, възглавена от Българския патриарх Неофит. Синодални архиереи, епископи на БПЦ, свещенослужители и миряни от различни епархии поднесоха цветя и венци на гроба на патриарх Максим в Троянската св. обител.
За историята на Българската православна църква времето на патриарх Максим беше и ще остане епоха. Тепърва предстои богослови и историци да оценяват неговото дело и всички негови действия, насочени към съхраняване присъствието на църквата в нашето общество, в повече от четирите десетилетия на патриаршеското му служение, заяви патриарх Неофит в словото си. Той припомни, че дядо Максим е положил усилия да бъде обединена БПЦ, защото в това е красотата, достойнството й и духовната й сила. „От нас зависи от тук нататък да бъдем ревностни негови следовници”, заяви още българският патриарх.
Стотици миряни от страната също се стекоха в Троянския манастир, за да почетат паметта на патриарх Максим. „Всички съжаляваме и страдаме, че го загубихме, но той е горе и ни наблюдава. А сега съм щастлива, че Максим има в лицето на Неофит добър наследник. Дано той успее да обедини българския народ, да възпита младото поколение да вярва в нещо”, заяви пък Пенка Севриева от София.
Патриарх Максим издъхна на 98 години на 6 ноември миналата година. Тленните му останки бяха положени три дни по-късно в Троянската обител, зад чудотворната икона на св. Богородица Троеручица и на гърба на архиерейския престол. Негово светейшество патриарх Максим беше начело на Българската православна църква 41 години (1971-2012). Той е най-дълго управлявалият българската православна църква патриарх. С решение на ОбС-Троян в родното село на Максим – Орешак, една от улиците вече носи неговото име.