Донка Михайлова: През 2014 г. ще работим за подобряване на заетостта и доходите на населението

ДонкаИнтервю с Донка Михайлова, кмет на Троян
Г-жо Михайлова, как Община Троян изпрати 2013г. и с какво ще я запомните?
Не може да не сме доволни от 2013 година. Имаме рекорден за годината брой проекти, за които сме подписали договори – 13 и рекорден брой средства, които усвояваме. В ход на реализация са 17 проекта / 12 са на Община Троян и 5 са партньорски/, на стойност 40 109 437 лв. Успяхме да изпълним една добра капиталова програма. През 2013 година бяха вложени 1,388 млн.лв. за улични ремонти. Преасфалтирахме улици в централната градска част, завършихме чаканите от години рехабилитация на част от главната улица, реконструкции на ул. “Дунав”, кръстовището на “Кози вир”, участък от ул. “Димитър Икономов”, чувствително подобрихме инфраструктурата в селата Гумощник, Калейца, Дебнево, Врабево, Балканец.Най-големи инвестиции привлякохме и се очаква да получим за развитието на екологичната инфраструктура в частта на ВиК мрежите и това се дължи на проекта “Изпълнение на втори етап на интегриран проект за водния цикъл на град Троян” с бюджет 29 486 104 лв. Инициативата “Обществен форум” за реализация на партньорски проекти” се осъществява вече повече от 10 години, като с всяка изминала година набира все повече популярност. За мен и моя екип не е без значение фактът, че през годината Община Троян бе отличена четири пъти: през месец май получи приза на “Фондация за прозрачни регламенти” – “Община с най-добра практика за партньорство между общинската администрация и структурите на гражданското общество”; през месец октомври ни бе присъден “Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво и приза “Община – реформатор”. Общината бе отличена и получи приз от Управляващия орган на ОП ”Регионално развитие” за проекта за реконструкция на Националното изложение в Орешак в категорията “Успешна туристическа атракция”.
Кое е главното, което стои пред администрацията през настоящата 2014 година?
Имаме яснота за посоката, в която вървим. Целите ни са моят договор с избирателите, моят ангажимент към тях. Ще продължим да работим за създаването на условия за увеличаване на конкурентноспособността на общината, чрез осигуряване на благоприятна среда. Най-трудната ни задача в този мандат е подобряване на заетостта и доходите на населението, това е нещото, което хората очакват в най-голяма степен. Очакваме през годината да започнат работа нови фирми и да създадат нови работни места. Ще продължим да работим за привличането на инвеститори и да подкрепяме бизнеса. Ценим всяко открито работно място в община Троян е ценно и развитието на този процес ще бъде една от важните ни задачи през годината.Трябва да приключим успешно започнатите средства с европейско финансиране. В резултат на тези проекти ще модернизираме медицинското оборудване на болницата, ще изградим културен център, нов туристически информационен център, ще създадем нови площадки за спорт и игри в града и в част от селата, интересни туристически атракции, ще възстановяваме горския потенциал на общината. Длъжни сме да влезем със силен старт в новия програмен период.
Как определяте съвместната си работа с Общинския съвет?
Като предизвикателство. Това, чe нямамe гарантирано мнозинство в съвета предполага вимателно да готвим предложенията си, да се вслушваме в мненията на опонентите, да търсим консенсус по важните проблеми за общината. Въпрки острите политически конфронтации през целия преход в троянския Общински съвет здравия разум е определял важните решения за общината, независимо кой е бил управляващ и кой опозиция. В името на това, да бъдат решавани въпросите касаещи развитието на община Троян, политическите различия и противопоставяния често остават на заден план.Това не означава, че няма спорове – в някои случаи доста остри, че няма различни от тези на администрацията становища по някои от въпросите, че не се налагат компромиси, но като краен резултат най-често се вземат решенията, които са в интерес на гражданите.

Един от основните Ви приоритети е решаването на социалните проблеми на хората. Какво постигнахте в тази насока?
Работата ни в това направление винаги е била насочена към развиване на модерни, комплексни, разнообразни и достъпни социални услуги, които да отговарят на потребностите на хората в нужда, както и осигуряване на работни места за временна заетост на безработни лица, чрез включването им в програми и мерки за заетост. През 2013г. продължи заетостта на 113 работници, назначени през 2012 г. по ОП РЧР, за извършване на общополезни дейности – поддържане на общински сгради, пътища, паркове, градини. Създадени са 55 нови работни места, в т.ч. 36 по национални програми и 19 по проект “Подкрепа за заетост” и проект “Ново начало”. В рамките на изградено звено за почасови социални услуги към Домашен социален патронаж по проект “Независимост и включване”, бяха създадени 31 работни места за 12 месеца и са обслужвани 67 ползватели. В проекта вече трета година работят 19 лични асистенти, които обслужват 21 тежко болни деца и лица от общината. От началото на тази година ще бъдат назначени още 7 лични асистенти. През 2013 г. създадохме нова социална услуга, осигуряваща дневна грижа на деца и възрастни с увреждания. Сключихме договор за срок от 5 години с външен доставчик на социални услуги в Комплекса в с. Дълбок дол. Предстои ни да оптимизираме работата на Домашния социален патронаж. През 2014 г. ще разкрием Център за временно настаняване в с. Добродан, в който ще предложим грижа на бездомни и бедстващи жители на общината през зимните месеци и при кризисни ситуации.

Бъдещето на болницата в града също е от изключителна важност. Какво се случва там?
Важен аспект от нашата политика е подобряването на здравеопазването. Работим за това, жителите на община Троян да получават адекватна помощ при максимално добри условия. В потвърждение на казаното е и проектът, който общинската администрация разработи – “Реконструкция/обновяване и оборудване на “Многопрофилна болница за активно лечение – Троян”, с който кандидатства пред ОП “Регионално развитие” 2007-2013 г. Договорът беше подписан през октомври 2013г. Проектът предвижда закупуване и инсталиране на апаратура в отделенията “Хемодиализа”, “Педиатрия”, АГ-отделение, “Хирургия”, “Вътрешни болести” и отделение по “Нервни болести”. Ще бъде изградена рампа за осигуряване на достъп за хора в неравностойно положение на главния вход, нови помещения за техниката по образна диагностика и подмяна на два асансьора.С реализацията на този проект ще бъде постигнато разширяване на обхвата и качеството на предоставяните от МБАЛ-Троян здравни услуги. Значително ще се подобрят възможностите за ранна диагностика.

Радвате ли се на протегната ръка от страна на бизнеса, когато сте се обърнали с молба за подкрепа?
В троянска община преобладава местния бизнес. Само в мебелното производство имаме 320 местни фирми. Може би точно това определя високата степен на обществена ангажираност на бизнеса. Въпреки трудностите на кризата, които изпитват предприемачите ни помагат много. Редица прояви като колоездачната обиколка на България, състезанията по мотокрос и др. се провеждат със значителен обем дарения. Сътрудничеството с бизнеса за създаването на благоприятна бизнес-среда, за мен и моя екип е от голямо значение. Опитваме се да бъдем чувствителни към отражението на кризата върху местния бизнес и направихме няколко стъпки в тази насока през изминалите две години от мандата: намалихме наемите на общинските помещения и данък МПС с 0,2%; създадохме “Гише на бизнеса” в Центъра за административно обслужване с цел подпомагане на всички инвеститори за по-бързо и ефективно административно обслужване и пестене на времето им. За закупени от Общината земеделски земи, при промяна на предназначението им за неземеделски нужди, няма да се заплаща такса на Общината при използване на земята за производствени нужди. Имаме първите позитивни сигнали за излизане от кризата. През 2013 г. бяха разкрити нови производства, за последните няколко месеца издадохме десетина строителни разрешения за нови инвестиции с производствен характер. В преговори сме с няколко външни инвеститори. Консултативния съвет на бизнеса работи много активно и ни помага във взимането на важните решения за общината. Много ни се иска да бъдем една гостоприемна община. Да работим така, че в Троян да се разкриват нови работни места. Затова, като ръководство на Общината, се стремим да създаваме една благоприятна бизнес среда, да бъдем безкрайно отзивчиви към хората, които искат да вложат парите си тук.

Как преживявате случилото Ви се през деня? Имало ли е упреци срещу Вашата работа от страна на граждани?

Всяка вечер си давам равносметка за постигнатото, както и за това, което съм искала да постигна, а не съм успяла. Тежко преживявам случаи, в които съм безсилна да помогна на граждани в трудна ситуация – поради законови, финансови или други причини. Разбира се, че получавам и упреци. Не е възможно да отговориш на всички очаквания. Важно е обаче да си последователен в усилията си и да си честен към хората. Има случаи, в които граждани очакват да получат привилегии, които имат характер на закононарушения или които ощетяват Общината. Няма как да отговоря на подобни очаквания.

Всички сме свидетели на това, колко много е ангажиран един кмет. Когато успеете да откраднете минути от забързаното ежедневие, как си почивате?

С хубава книга или със среща с приятели. Обичам часовете на общуване с дъщерите ми, ценя ги, защото не сме толкова често заедно. Наслаждаваме на посещения на изложби, на кино, или на възможността просто да поговорим. Забавляваме се с Българския фестивал на сливата и с традиционния празник Сирни заговезни в Троян, харесваме Sofia Dance Week и София Филм Фест. С малката ми дъщеря обичаме кулинарните експерименти – мисля, че сме доста добри в кухнята.

Маргарет Тачър или Ангела Меркел са доказателство, че в политиката женската ръка може да бъде и желязна. Коя от двете е Ваш фаворит?

И двете са доказателство, че не полът определя силата в политиката. Всъщност силата се изразява и в постоянството, в последователното спазване на човешки и политически принципи, в готовността почтено да работиш за хората. А точно тук жените могат да бъдат и по-добри.

Каква е цената на това – да бъдете себе си?

Висока. Плаща се с готовността за загубиш удобства и позиции, с цената на безсънни нощи. Когато човек е наясно със себе си, когато е избрал да отстоява ценностите, в които вярва, не бива да съжалява за това. Убедена съм, че си струва. А и не бих могла иначе.