|

Домашният социален патронаж обмени опит и добри практики с колеги от Несебър

23.09.14_Домакинът_на_ДСП_-_Ловеч_показва_обновената_база_на_Кухненския_блок_в_ЛовечНа 18 и 19 септември се проведе работна среща за обмяна на опит и добри практики на служителите в Домашния социален патронаж (ДСП) в Ловеч и Несебър. Целта бе поддържане и повишаване квалификацията на обслужващия персонал и запознаване с дейностите в областта на социалните услуги в двете общини.
По време на срещата Цветанка Маринова, управител на ДСП – Ловеч, разказа, че патронажът е започнал да функционира през 1975 г. с девет обслужвани лица, днес потребителите са вече 307.
Гостите на Ловеч от община Несебър разгледаха обновената база на кухненския блок и административната сграда на патронажа, която в края на 2010 г. беше ремонтирана по проект „Реконструкция, модернизация и оборудване на базата на ДСП – община Ловеч” по ОПРР.
Групата от 27 служители от патронажа в община Несебър беше водена от началник-управление „Социални грижи и услуги” Радостина Пирева и Йонка Георгиева, управител на ДСП-Несебър, които представиха социалните услуги в тяхната община.
Към настоящия момент капацитетът Домашен социален патронаж – Ловеч, е 300 места. От обслужваните 307 лица 193-има са от от гр. Ловеч и 114 от девет села на общината. Приготвя и доставя храна за 100 потребители на социални услуги от Дневния център за възрастни с тежки психични заболявания, Дома за стари хора „Върбовка” и Дома за възрастни с физически увреждания в с. Сливек. Домашният социален патронаж предоставя услуги на възрастни лица и лица с увреждания съобразно техните нужди и желания за подобряване на условията им на живот в социално-битов, публично-правен и здравословен аспект.
От май 2014 г. към Домашния социален патронаж функционира „Звено за социални услуги в домашна среда”, чрез което се предоставят почасови услуги на лица с трайни увреждания и на възрастни хора с ограничения или с невъзможност за самообслужване. Обслужват се 27 потребители.
Разкрити са седем нови работни места – едно за длъжността „Социален работник”, две за „социален асистент” и четири за длъжността на „домашен санитар”.
При осъществяване на дейността си патронажът се ръководи от принципите на равнопоставеност, прозрачност, честност, професионализъм и стремеж към обогатяване на дейността си съобразно нуждите на общността и възможностите на общината.