Долината на Панега разкрива своята магия

Целта на съвместния ни проект е да привличаме туристи, а не преминаващи, през територията на трите общини – Луковит, Червен бряг и Ябланица“, обясни Иван Грънчаров, кмет на община Луковит, при представяне на проект „Магията на долината на Панега – маркетинг на туристическата дестинация Луковит- Червен бряг – Ябланица“ по време на еднодневния журналистически тур в региона. Очакванията на общините са чрез разработването и налагането на съвместния туристически продукт да се насърчи предприемачеството в региона, да се създадат допълнителни туристически атракции и услуги, които да допринесат за удължаване на престоя на туристите в новата туристическа дестинация. До момента в трите общини се посещават само отделни туристически атракции, без да се търси възможност за обединяването им в един общ продукт. „Сега, благодарение на проекта, три от най-посещаваните маршрути във всяка община ще бъдат обединени в един регионален продукт, който ще интегрира в едно цяло уникалните природни карстови образования по долината на река Панега, с културно-историческото наследство в региона, и разнообразните възможности за алтернативен и специализран туризъм“, обобщи кметът на община Луковит Иван Грънчаров.
Новият маршрут ще бъде включен в туристически пакети, които ще бъдат изготвени от туристическия информационен център – ТИЦ „Царевград Търнов“ ЕООД, подизпълнител по проекта на община Луковит. Те ще бъдат представени на туристическите борси през 2014 година в България и Румъния. Изпълнението на проекта продължава до месец февруари 2015 година. Общата му стойност е 460 122 лв.

Новият регионален маршрут ще започва от извора на река Златна Панега, която преминава и през трите общини. Карстовият извор на река Златна Панега се намира в околностите на град Ябланица и впечатлява с уникалния си смарагдов цвят, който според местните легенди, има тайнствена лечебна сила и е привличал поклонници още от дълбока древност. Освен това водата, която извира от много голяма дълбочина, е изключително чиста и се използва за водоснабдяване на Луковит. „В древността, заради лечебната сила на водата, тук е имало римска къпалня. Идеята ни е тя да бъде възстановена, за да привлича повече туристи”, обясни Ивелин Йошев, секретар на община Ябланица. Преходът продължава с посещение на уникалните природни феномени в Карлуковското карстово плато – пещерата „Проходна“ и скалното образувание „Провъртеника“, край Луковит, включени в 100 –те Национални природни обекта на България. „Пещерата „Проходна“ е една от 450 пещери в Карлуковския карстов комплекс и е най-дългия естествен пещерен тунел не само в България, но и в Европа. По-дълга проходна пещера има само в Андите”, обяснява гидът Владимир Даскалов. Дължината на пещерата е 365 м, а височината преди изхода достига до 56 м. Тук се намират единствените в света естествени скални образувания „Очите на Бога“, които се свързат с редица мистични легенди и тълкувания. Тук се е помещавало едно от най-древните тракийски светилища. Пещерата е позната в България и като естествен декор на сцени от филма „Време разделно“, „Борис“ и други. Сега, тук се изпълняват единствените в света пещерни бънджи скокове. Само на 50 м. от входа на пещера „Проходна“ се намира най-дългата пещера в Стара планина – „Темната дупка“.
Пътешествието продължава покрай уникалният скален феномен „Провъртеника“, прекрасна композиция от високи скални форми, които са струпани на едно място и ясно се открояват сред околния релеф. В най-високата част на „Провъртеника“ има кръгъл отвор -провъртеник, както е наречен от местното население. Предполага се, че този природен феномен е бил включен в древен култов комплекс или древна обсерватория, тъй като в дните на лятното и зимното слънцестоене през него преминава фиксиран слънчев лъч.
Маршрутът завършва сред природните забележителности на „Тектонски гребен Калето” и „Реселешките кукли”, които са част от Карлуковския карстов каньон, образуван преди 70 млн. години в района на село Реселец, община Червен бряг. В отвесните скали, обграждащи каньона, благодарение на природните стихии са създадени уникални геометрични форми и причудливи фиргури на „Цигулка“, „Слон“ и др. Екопътеката, преминаваща по дължината на каньона, криволичи между огромни скални блокове, силно наклонени, напук на гравитацията. Това е едно от малкото места в България, където се среща скорпион. Екопътеката отвежда до другата природна забележителност в района „Реселешките кукли“, която представлява сбор от причудливи скални форми, сред които могат да бъдат видяни „Дядото“, „Бабата“ и други. Край екопътеката могат да бъдат видени и напълно запазените четири надгробни могили, останки от праисторически селища, антична крепост, средновековен некропол. В миналото село Реселец е било известно и с водениците си, вдигнати край двете реки – Ръчене и Белилката. И до днес благодарение на уникалния състав на водата на река Ръчене е запазен и се отглежда традиционният реселешки лук, на който са посветени редица местни обичай, ястия и празненства.