Нов доклад на фондация „Четири лапи” твърди, че в продължение на години наред в България някои от животните се отглеждат в зоопаркове без лиценз и в неблагоприятна среда, която не отговаря на законовите изисквания. Лъвове, мечки, тигри и други все още живеят затворени в голи бетонни клетки, построени преди повече от петдесет години. В доклада се посочва, че зоологическите градини отглеждат лъвове или кафяви мечки, при които трябва спешно да подобрят условията, за да отговарят на специфичните за тях нужди и на законовите изисквания. 

Една от тези золоогически градини е в Ловеч, която е втората по големина в България след софийската.

Зоопаркът в Ловеч е построен през 1962 г. и е разположен на площ от около 110 дка. В него се отглеждат около 450 животни над 40 вида, а за тях се грижат 20 души. Според доклада на фондация „Четири лапи” всички видове хищници (лъвове, тигри, вълци, кафяви мечки и др.) се отглеждат в противоречие със законовите. В документа се посочва, че огражденията са сравнително малки, а бетонните и остарели съоръжения не създават възможност за условия, близки до естествените.

Клетките им отговарят на минималните изисквания за отглеждания. Това, че има бетон, че има желязо – да, така е. Но това е било строителството през 60-те и 70-те години. В момента отговаряме на минимални изисквания като площ, външна и вътрешна площ. Разбира се, всички искаме да са доста повече и доста по-големи загражденията, да се надяваме, че един ден това ще стане, заяви д-р Ивайло Станков, директор на Зоопарка в Ловеч. Той подчерта, че въпреки пандемията, и въпреки минималните средства, с които са разполагали, подобрения в ловешкия зоопарк са извършени и през 2020 г. „Имаме за цел да разширим външните заграждения на лъвовете, изцяло сме изградили ново заграждение за диви прасета, за яковете, за ему-тата, за други животни, със средства, отпуснати от общината”, каза още директорът на ловешкия Зоопарк.

Преди няколко години община Ловеч разработи проект за основна промяна на визията на ловешката зоологическа градина, който обаче не получи финансиране. Идеята включваше разширавяне на площта на зоопарка и изграждане на свободни зони за животните с условия, близки до пиродата. В момента се търси финансиране поне за части от големия проект. „Аз мисля, че разделянето на този голям проект на отделни равни части също не е малка крачка напред, защото да започнеш да правиш нещо, първо трябва да го имаш на лист хартия, одобрено от съответните контролни органи, след което търсиш финансиране. Той подчерта още, че надеждата за осъвременяване на зоопарковете е финансиране с европейски средства, които трябва да се осигурят чрез общините, чиято собственост са зоологическите градини в България.

Репортажи по темата ще бъдат излъчени в по радио Зетра и ТВ Зетра.