Дилян и Мартин извадиха кръста от река Осъм
25-годишният Дилян Николов и 17-годишният Мартин Илиев извадиха кръста от река Осъм. Момчетата получиха парични награди от кмета Корнелия Маринова, Ловчанския митрополит Гавриил и депутата Антон Долапчиев. За кръста се хвърлиха 33 момчета,с което ритуала се превърна в истинско ледено забавление. Въпреки лошото време десетки ловчалии бяха дошли да наблюдават ваденето на кръста, а от община Ловеч беше осигурен топъл чай.
Тълкуваме днешния празник Богоявление и факта, че двамина извадиха кръста от река Осъм, като много силно желание за плодородна и успешна година за нашия град, каза кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова. Тя припомни, че християнският празник тръгва от далечната река Йордан и се свързва с великото тайнство на обновяване чрез вода и Дух на грешната човешка природа.
Рекорден брой от 33 младежи скочиха на Йордановден в ледената река, след като Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил хвърли кръста от моста на площад „Екзарх Йосиф Първи“.
За пръв път на този празник кръстът се разполови по време на борбата и попадна в ръцете на две момчета. Това накара митрополит Гавриил да вземе соломоновско решение и определи и двете момчета за победители.
Тържественото отбелязване на Светото Богоявление започна в 9.00 часа със Златоустова литургия в параклиса „Въведение Богородично“ при катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий“. След това Ловчанският митрополит Гавриил на площада пред храма отслужи Велик водосвет.
Сред официалните лица на празника бяха депутатът Антон Долапчиев, областният управител на Община Ловеч Ирина Митева, кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова, председателят на Общински съвет Ловеч Петър Цолов, комисар Иван Пепелджийски, директор на ОДМВР Ловеч, полк. Лъчезар Марковски, комендантът на Ловешкия гарнизон и зам.-началник на Военногеографския център в Троян, както други представители на институциите в града.
В ритуала пред храма участваха почетен строй от военнослужещи и представители от регионални клубове при Националното дружество „Традиция“. Състоя се и шествие на бойните знамена, предвождано от църковните лица.
Организатори на тържеството бяха Община Ловеч, Ловчанска Света митрополия, Ловешки гарнизон, Регионален клуб „Васил Левски“ – Ловеч, Регионален клуб „34 пехотен Троянски полк при Национално Дружество „Традиция“.
В строя можеха да се видят униформи и оригинални огнестрелни оръжия от Руско-турската освободителна война, Балканската война, Първата световна война, четнически униформи от Априлското въстание и автентични народни носии.След официалната част гражданите се хванаха на празнично хоро на площада.