На 26.01.2023 г. в актовата зала на Профилирана природо-математическа гимназия – гр. Ловеч се проведе работна среща за представяне и популяризиране на Единната електронна платформа за образователни услуги и съдържание – „Дигитална раница“, организирана от Регионално управление на образованието – Ловеч.

На работната среща присъстваха повече от 160 педагогически специалисти от всички училища в област Ловеч.

Електронната платформа е разработена в рамките на проект № BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН).

Платформата „Дигитална раница“ е безплатна и осигурява достъп до електронни уроци за ученици от I до XII клас. Ползите за учениците при утвърдено за национално ползване дигитално съдържание са, че интерактивния учебен процес в дигитална среда ще улесни и подобри разбирането на преподавания материал, ще направи упражненията забавни и интересни, ще увеличи трайността на придобитите знания и умения. Освен това дава възможност на учителите да публикуват разработени от самите тях дигитални уроци.

Платформата служи и като информационен портал за родители, като им позволява да следят обучителния процес на своите деца и да получават актуална информация за оценките, отсъствията, бележките и задачите им за самостоятелна работа.

Достъпът до нея се осъществява на адрес https://edu.mon.bg/ чрез националните образователни акаунти на ученика и учителя в @edu.mon.bg или регистрацията на родителя в Национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО).

На работната среща бяха представени всички модули от „Дигиталната раница“

  • Модула „Програма“, където учителите могат директно да стартират виртуални срещи за съответния ден и час. За всеки час се визуализира и учебната програма, заедно с учебното съдържание, налично по темата.
  • В модула „Предмети“ се показват всички предмети и класове на съответния преподавател, също заедно с учебната програма и наличните разработени и одобрени уроци.
  • Чрез модула „Домашни“ могат да се назначават задания за изпълнение от учениците, като учителя може да задава крайна дата, един или повече класове, към които да се насочат, като за учителя има пълна видимост към статута на зададените работи към всеки ученик. Към домашните може да се задава допълнително съдържание, което да бъде прегледано от ученика или да се прикачват файлове.
  • В модула „Създай съдържание“ учителите могат да създават уроци и да ги споделят свободно със своите ученици и колеги.
  • В модула „Библиотека“ е събрано наличното към момента готово дигитално съдържание, разпределено по класове, предмети и теми. Модулът ще се допълва и обновява непрекъснато както с уроците на учителите, така и с образователно съдържание със свободен достъп, предоставено от издателства и партньори на министерството.

Предстоящите дейности по проект № BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ са:

  • Обучение на 6200 учители в дигитални умения за създаване на дигитално съдържание за учебния процес.
  • Обучение на 12 000 учители за работа с дигитални ресурси и внедрената платформа за образователни услуги и съдържание с цел въвеждане на иновативни методи на преподаване чрез съвременни ИКТ.
  • Разработване на дигитално образователно съдържание като електронни учебници и е-помагала по учебни предмети, интерактивни и мултимедийни уроци, образователни приложения и игри, тестове и др.
  • Оценка на съответствието на дигиталното съдържание с утвърдените програми и добрите педагогически практики.
  • Всички учители могат да разработват и споделят дигитално образователно съдържание.
  • Освен това съвсем скоро ще могат да предложат разработено с помощта на платформата и интегрираните в нея ресурси свое авторско интерактивно образователно съдържание (урок) по учебни предмети от I до XII клас за общообразователна подготовка за национално ползване.