Човек, който е реализирал своята мечта, може да се счита за щастлив. Така изглежда и Десислава, която наскоро ни разходи из своята The Garden Utopia (в превод „Градинска утопия“). Това е истински рай за цветята.
Разположена е в ловешкото село Къкрина и стопанката дава изобилие от информация за различните цветя, поддръжката и особеностите им. За целта е създала канал в YouTube и страница във Фейсбук (виж накрая).
По професия Десислава е преводач и работи онлайн. В свободното си време е в градината, която наскоро разгледахме.
По повод постигнатите 2000 абоната в канала (вече са 2640) тя разказва подробно за себе си във видео.
Десислава е родена в Ловеч, като през 2005 г. завършва Езиковата гимназия с немски език. После следва фармация в Германия, а след това учи „Медии и комуникации“. С преводи се занимава още от 11 клас. Днес работи с немски и английски език и това е основната й професия.
Офисът ми е в градината, казва тя във видеото. И още:
„След 2013 г. реших да се прибера в България. Първо исках да остана във Варна, но от 2018 г. се завърнах в къщата на моите баба и дядо, където вече се беше установил баща ми. През 2019 г. създадох моята градина. Бях гледала чуждестранни видеа на градинари и оттам се вдъхнових. От 2019 г. досега пазарът на растенията много се промени и сега имам по-богат избор. Опитвам се да помагам на хората най-вече по темите, свързани с декоративната растителност, защото по мои наблюдения за тях има нужда от подробна информация на български език.“
Няма значение къде е градината, казва Десислава.
„Всеки трябва да я носи в сърцето си. Това може да е саксия на балкона или пък 20 дка. Важно е желанието да виждаш как нещата тръгват от едно семенце и стигат до плод, как от една пръчица се стига до първи цветове.“
Десислава обяснява защо градината е наречена „утопия“ – т.е. несъществуващо място, непостижимо. „Защото това е любовта, движещата сила към съвършенството, което ни прави градинари в сърцето и душата. Градината не е завършен процес, а е идеал, който преследваме. Този процес никога не свършва, важно е пътешествието към този идеал. В този смисъл е утопия.“
Със своите изяви в интернет Десислава цели да даде повече обективна информация за декоративните растения, да помогне чрез своя опит, без да задължава никого с нищо. Всеки може да има своята градина – в различен стил, подредена или по-хаотична, както я харесва.
Освен това тя се старае да насърчава хората да направят нещо и извън своите градини. Става дума за облагородяване на публичните места в населеното място. В това отношение Десислава има поредица акции за облагородяване на нейното село – на площада, улиците, градинките. И успява да увлече и други хора.
Градината е моята движеща сила, споделя Десислава.
Наскоро на красотата в нейната градина се наслади и кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова, която знаеше за акциите на Десислава в селото. Приятна изненада се оказа фактът, че Десислава някога е била ученичка в основно училище „Васил Левски“ с директор именно Корнелия Маринова. Известно е, че сегашният кмет винаги се е гордял със своите ученици, тъй като преди да бъде избрана за кмет е дългогодишен педагог.
И тук няма как човек да не се сети за френския писател и философ Волтер и неговия герой Кандид, който казва: “Трябва да работим градината си”.
Счита се, че изразът е метафора за това, че трябва да работим, без да умуваме – единственият начин да направим живота поносим.
Фейсбук страница:
Каналът в YouTube е:
Община Ловеч, пресцентър
04.10.2023 г.