На 1 май в град Левски над 100 състава с 800 участници във фестивалната програма на ФФ „Гергьовски люлки” са внушителен израз на красотата, пъстротата, ритмите и багрите, на обичта към вековните български традиции.
С песента „Китка гергьовски люлки” в изпълнение на Богомил Евтимов от с. Стежерово, отдал целият си живот на музиката, с артистичното припомняне на традициите за Гергьовден от артистите на НЧ „Георги Парцалев -1901” започна празничния ден в град Левски .
Кметът на Община Левски Любка Александрова откри юбилейното издание на фестивала: „За пореден път, вече десети, имам огромната чест да Ви посрещна с „Добре дошли” на нашите гергьовски люлки.
Първи май е зареден с много празнично настроение. Искам да поздравя всички Вас с деня на труда и достойния живот от труд, който е изконно човешко право. Първи май в община Левски има особено значение за нас, за пореден път в навечерието на Гергьовден 1 май е перла в богатия ни културен календар, в който прекрасните читалища представят българските обичаи, традиции ,песента, пролетните празници на българина, които са пренесли през времето богатството на нашата душевност”. Кметът на Община Левски поздрави всички участници от близо и далеч и пожела успех на високо професионалното жури в откриването на новите таланти и автентична българска традиция. Пожела от сърце успех на всички участници и обяви фестивала за открит.
ФФ ”Гергьовски люлки” се организира от Община Левски и НЧ „ Георги Парцалев-1901” и се провежда под патронажа на кмета на общината, припомни водещият на фолклорното събитие Александър Александров – Алекс.
На сцената на Летният театър при НЧ «Георги Парцалев -1901» фолклорни формации, танцови състави и клубове, народни оркестри, индивидуални изпълнители и инструменталисти с обработен и изворен фолклор представиха богатството на българската народна култура и традиции .
Фестивалната конкурсна програма откриха домакините от НЧ „Георги Парцалев -1901” с Женска фолклорна група „Детелини” с худ. р-л Борка Атанасова и песните „Три звънца” и „Обичам мамо, овчаря” в категория обработен фолклор.
Уникално и впечатляващо с костюмите на участниците беше участието на Камерен състав за банатски танци с худ. р-л Мария Иванова и постановка Десислава Цветкова при НЧ „Петър Парчевич 1927” с. Асеново, общ. Никопол. Селото е населено повече с банатски българи, споделиха банатски българи завърнали се от Винга в родните земи след Чипровското въстание. „Носиите са автентични, на повече от 150 години, и те се съхраняват в читалището, но не трябва да стоят в раклите, а да се показват”, убедени са участниците в камерния състав за банатски танци.
Вече десет години, от откриването на фестивала до сега, своята висока професионална оценка за участниците във ФФ „Гергьовски люлки” дават председателят на журито проф. д-р Тодор Киров и зам.-председател журналистът Ина Михайлова. Те и членовете на журито проф. д-р Галя Петрова-Киркова, катедра „Музикален фолклор“, Калин Кирков – инструменталист, преподавател в катедра „Теория на изкуствата“ и доц. д-р Стефан Йорданов, преподавател в катедра „Теория на изкуствата“ в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив отлиичха и наградиха най-добрите.
Всички участници получиха грамота за участие.
Фолклорното събитие предвижда и много награди. Специална награда на кмета на Община Левски, на журито, на спонсорите, награда за откритие на фестивала и най-артистично изпълнение, а в различните категории и раздели за отличените на първите три места дипломи и медали. Отличие ще получат и най-малкия и най-възрастния участник.
В пъстрия, наситен с багри и ритми празничния ден, домакини и гости биха могли да подпомогнат благородната кауза за изграждане на скулптурна композиция „Земляците” – Георги Парцалев, Григор Вачков и Дончо Цончев, нашите земляци оставили трайна следа в духовното ни пространство.