„Вие сте пътувала в бъдещето”. Така възкликна един от учениците, с подчертан интерес към модерната наука, по време на Ден на ЦЕРН (Европейския център за ядрени изследвания), който се проведе на 28-ми септември в СОУ „Васил Левски”. Инициативата се осъществи благодарение на МОН, на ръководството на СОУ „Васил Левски” и на д-р Надка Данкова, която преди дни се завърна от ЦЕРН. Тя пребивава там от 16-ти до 22.09.12 г.
„Слязохме на 95 метра под повърхността на земята, за да видим установката CMS – един от детекторите в комплекса на Колайдера за ускоряване на протони, оловни йони и други частици” – сподели д-р Данкова. Тя представи пред своите колеги специална презентация за посещението си в Центъра за ядрени изследвания. Запозна ги с мисията на ЦЕРН, свързана с разширяване на знанията в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици. Именно в ЦЕРН учените търсят отговори на екзистенциалните въпроси за Големия взрив и Вселената, за частицата „Хигс Бозон”, за материята и антиматерията, за екзотичните Черни дупки, за Великото обединение на взаимодействията и пр.
Д-р Надка Данкова сподели, че по време на пребиваването си в ЦЕРН, е участвала в изключително интересна и полезна програма, включваща лекционни и практически занимания, срещи с учени, запознаване с нови изследвания и открития.
„Да, в ЦЕРН е открита нова частица „Бозон”, но още не е потвърдено дали това е търсената „Хигс Бозон” , която има свойството да придава маса на други елементарни частици” – каза Надка Данкова и добави, че е много впечатлена от експеримента „Опера”. Той представлява тунел, който минава през планината и е дълъг 732 километра. Започва от територията на ЦЕРН (в Швейцария) и достига до ядрена установка в Италия. В тунела се движат ускорени частици – неутрино. Те се генерират в ЦЕРН. Ускорените до Рим неутрино се удрят в огромна скала в планината Гран Сассо. От този сблъсък се раждат нови частици. Един от въпросите, на който учените се опитват да отговорят, е дали неутрино се движат със скорост, превишаваща скоростта на светлината. За сега експериментите не потвърждават, че неутрино са по-бързи от светлинните фотони.
Част от тези интересни научни факти станаха известни по време на презентацията в Деня на ЦЕРН в СОУ „Васил Левски”. Освен това бе открита и изложба от уникални постери, предоставени от Центъра за ядрени изследвания. Експозицията се намира на първия етаж в училището и е от 15 плаката, на които е представена част от историята на развитието на Вселената от Големия взрив (преди 13,7 милиарда години) до днес. Могат да се видят и експерименталните установки CMS, ATLAS, ALICE LHCb.
В СОУ „Васил Левски” се сформира и работна група от ученици „Приятели на ЦЕРН”, чиято цел е, под ръководството на д-р Данкова, да разработи и развие иновативни познания и идеи от научната програмата на Центъра. До края на учебната година предстои групата „Приятели на ЦЕРН” да представи свои разработки, свързани с историята и със същността на работата на Европейския център за ядрени изследвания, в областта на ускоряващата се наука и иновации.