Граждани, политици и военни обединяват сили за паметник на Девета дивизия в Плевен
Поредният опит да бъде издигнат паметник на героите от Девета пехотна плевенска дивизия в Плевен е на път да завърши с успех, след като за каузата обединяват сили граждани, местната власт, политици, военнослужещи и Министерство на отбраната. В петък в Плевен се проведе обществено обсъждане за честване на 100-годишнината от Дойранската епопея и за изграждане на паметник на славната дивизия. Събитието се организира от инициативния комитет „Героите на Дойран” по повод 100 години от Дойранската епопея. В събранието взеха участие министърът на отбраната Красимир Каракачанов, плевенски депутати,
кметът на Плевен Георг Спартански, бившият кмет Румен Петков, командири и офицери от плевенски формирования, общински съветници, много граждани. Оповестена бе заповед на министъра на отбраната, с която 16 март е обявен за празник на Плевенския гарнизон. На тази дата по време на Балканската война през 1913 г. 4-ти пехотен Плевенски полк разгромява значителни турски части в боя при Акалан. Скоро след това датата е била определена за боен празник на полка и се е чествал до 1944 година. Пред журналисти министър Каракачанов съобщи, че военното министерство ще помогне с до 10 хиляди лева за паметника, а отделно ще предостави гилзи, от които да бъде извлечен материалът за монумента.
В залата министърът призова плевенските министри и депутати да дарят по една заплата за каузата, с лични средства в нея да се включат и съветниците в местния парламент. Кметът Георг Спартански отбеляза, че за реалното осъществяване на идеята за паметник, възникнала още на фронта, е необходимо стартиране на процедурата чрез решение на Общинския съвет и организиране на мащабна дарителска акция за събиране на средства. Според него това трябва да стане на следващата сесия, като се открие дарителска сметка, а междувременно се поиска становище от организациите на плевенските архитекти за място за паметника. Кметът се ангажира дарителската кампания да получи широка гласност, за да се превърне в национална.