Гора на свободата засадиха край историческия мост на река Вит
140 дървета бяха засадени в сряда близо до историческия мост край плевенското село Ясен, където Осман паша се предава с армията си на 10 декември 1877 година. Залесяването е по идея на бившия кмет на Плевен Найден Зеленогорски и в чест на 140-та годишнина от Плевенската епопея.
В засаждането на Гората на свободата се включи цялото ръководство на Община Плевен начело с кмета Георг Спартански, общински съветници, бивши кметове, лекари, представители на културни институции. Техни помощници бяха ученици от плевенски училища, част от тях облечени в униформи на четници. Избраният за залесяването дървесен вид е червен дъб.
Единствено неговите листа сред дъбовете през есента се обагрят в червено – като символ на пролятата кръв на героите за свободата на Плевен. „Този вид достига 20-25 метра височина, като интензивно нараства през първите години. Кулминацията на растежа достига около 15-та си година“, поясни шефът на общинското предприятие по земеделие Иван Мариновски. По думите му на 150-та годишнина от Плевенската епопея дъбовете в Гората на свободата ще бъдат високи около 6-7 метра.