12 юли 1984 година! Акад. Светлин Русев подарява на родния си град Плевен 322 произведения на изкуството – живопис и скулптура от личната си колекция. Това поставя началото на една от културните емблеми на Плевен – галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“! Наричат галерията „Храм на изкуството”, който привлича посетители и гости от най-неизкушените до ценители, колекционери и специалисти от цял свят. Галерията чества 40 години от създаването си и събра за празника си близки и приятели.
С празнично честване и концерт Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ отбеляза на 15 юли 40 години от своето откриване. Сред гостите на празника бяха служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски, областният управител Николай Абрашев и заместниците му, кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов и заместник-кметът по „Хуманитарни дейности“ Елина Димитрова, представители на Общински съвет – Плевен, бившите кметове Румен Петков, Найден Зеленогорски и Георг Спартански, дъщерите на акад. Светлин Русев – доц. д-р Ралица Русева и Милкана Русева, родственици, културни дейци и общественици.
„На 12 юли се навършиха 40 години от откриването на една от културните емблеми на Плевен – галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“! Началото е поставено през 1984 г., когато акад. Русев прави благородния жест и подарява на родния Плевен над 300 произведения на изкуството – живопис и скулптура, от личната си колекция. Община Плевен предоставя за това безценно дарение сградата, в която се намираме – архитектурен паметник на културата, дело но основоположника на съвременната българска архитектура Никола Лазаров. Днес галерията е храм на изкуството, който привлича ценители от цял свят. За мен – като кмет на Плевен и като плевенчанин, е изключителна чест и гордост градът ни да притежава това духовно богатство. Пожелавам на всички нас – на екипа на Галерията, на нас като представители на местната власт, на всички плевенчани – нека пазим, ценим и се грижим за това духовно богатство, на което Плевен има привилегията да се радва“, каза в приветствието си кметът д-р Валентин Христов. В знак на уважение д-р Христов връчи и почетен плакет от Община Плевен на Галерията.
Поздрав за годишнината отправи и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски: „Радвам се, че имам възможност на рождения ден на галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“, да Ви поздравя от мое име и от името на моите колеги от Българската академия на науките. Всеки, който обича изобразителното изкуство, може да си представи колко е трудно на един човек, събирал цялото това богатство с любов, труд и търпение, да дари всичко на родния си град. От друга страна всеки, който е тръгнал по някакъв път, знае, че първите стъпки и успеха на всяко нещо се корени там, където е родният му край. В този смисъл това е безпрецедентен акт на дарителство за Плевен. И въпреки, че не познавах лично отблизо акад. Русев, мога само да се възхищавам на това, което той е направил за Плевен“. Акад. Ревалски подчерта уникалността на галерията и посочи, че не знае да има друго частно дарение, което да е подарено на обществеността, на един град, за да може всеки един да го види, и призова Плевен да пази това безценно богатство.
Поздравителен адрес от името на Управителния съвет на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ поднесе Румен Петков. „Три качества отличават Светлин Русев от всички нас – чувството на принадлежност, на родова памет, на местен патриотизъм, който ни кара да се чувстваме повече българи, тогава, когато се чувстваме повече плевенчани“, каза в обръщението си бившият кмет на Плевен.
По повод годишнината на галерията поздрав отправи министър Найден Тодоров: „Хората на изкуството имат инстинкт – онова, което създават и притежават да остане за човечеството възможно най-дълго занапред“, подчерта министър Тодоров. Той подчерта, че когато е направил дарението си, Светлин Русев е вярвал в стойността на Плевен като културен център и в неговото бъдеще, и всички плевенчани трябва да бъдат изключително горди с този факт – един от най-големите хора на изкуството на България е вярвал в този град. „Всички вие сте щастливи хора, защото всеки ден може да бъдете сред това богатство“, посочи Найден Тодоров.
Поздравителен адрес за годишнината на Галерията бе прочетен от името на Вицепрезидента Илияна Йотова. „Акад. Светлин Русев не спираше да ни дарява светлина, познание, мъдрост, вяра, творчество, а дарението му ще пребъде още много по 40 години, за да разказва за поколения напред за необятната му личност“, се казва в поздравлението от Вицепрезидента.
Честването продължи с представяне на най-новия каталог на дарението от уредника на галерията Полина Атанасова. Празничната атмосфера бе допълнена от изпълненията на пианистката Магдалена Начева и цигуларя Чавдар Вълков. Директорът на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ Димитър Кабаков представи стихотворения на Любомир Левчев и Константин Павлов.
Началото на галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ е поставено през 1984 г., когато акад. Светлин Русев подарява на родния си град Плевен 322 произведения на изкуството – живопис и скулптура от личната си колекция. Общината предоставя за дарението сградата на бившата градска баня, която е архитектурен паметник на културата с национално значение, дело но основоположника на съвременната българска архитектура Никола Лазаров (1870 – 1942 г.). Дарението се обогатява през годините като в момента включва над 400 творби. През миналата година по повод 90 години от рождението на Светлин Русев беше осъществена една идея и мечта на екипа на галерията – създадена бе зала „Ателие“.