Богоявление

кръстаВ 11.30 ч. на 6 януари, понеделник, ще се проведе ритуалът по хвърлянето на кръста във водите на река Осъм. Това ще стане по традиция от пешеходния мост на площад „Екзарх Йосиф I”. Преди това от 9 ч. в Катедралния храм „Света Троица” Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи Василиева Света литургия, след което (11 ч.) ще освети знамената на Българската армия пред представителна част от Ловеч.
В 11.15 ч. от Катедралния храм ще тръгне литийно шествие до моста, откъдето владиката ще хвърли светия кръст.Организатори на тържественото честване на Богоявление са община Ловеч и Ловчанска митрополия.Богоявление, или Йордановден, е третият по значимост християнски празник в годината.

Община Плевен също организира ритуално хвърляне на кръста във водите на р. Вит, което ще се състои от 12.30 часа при основно реконструирания исторически мост край с. Ясен, съобщиха от пресцентъра на общината.

На този ден според библейската легенда е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза на земята във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“. Оттук и названието на празника Богоявление.
Вярва се, че този, който извади кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Има и поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. С Йордановден е свързано и друго поверие – че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент поиска нещо, то ще се изпълни.
С празника завършват т. нар. мръсни дни. В навечерието на Йордановден се приготвя третата (последна) коледна вечеря. На трапезата се слагат само постни ястия. Запалва се и недогорялата от втората коледна вечер свещ.
На този ден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Боголюб, Боголюба, Божан, Божана, Бонка, Бистра, Боян, Богдан, Богдана.