В Плевен и Ловеч се проведоха регионални събития по проект „Знания за Натура 2000“

На 19 октомври 2022 г. в гр. Плевен и на 20 октомври 2022 г. в гр. Ловеч се проведоха първите регионални събития по проект „Знания за Натура 2000“ за областите Плевен и Ловеч. Темата „Подкрепа за по-добро разбиране на подхода за управление на Натура 2000 в България“ привлече 31 души от област Плевен и 23 души от област Ловеч, представители на организации, планирано да участват в Комитета на заинтересованите страни към РИОСВ-Плевен: областни и общински администрации, РИОСВ, Дирекция на Национален парк „Централен Балкан“, Дирекция на Природен парк „Персина“, ОД на ДФ „Земеделие“ – Плевен, ОД „Земеделие“ – Ловеч, Регионална Дирекция по горите – Ловеч, държавни горски стопанства от двете области, Национална служба за съвети в земеделието – ТОО Плевен и ТОО Ловеч, Изпълнителна Агенция по рибарство и аквакултури – ТД Плевен, Напоителни системи ЕАД – клон Среден Дунав-Плевен, Регионален исторически музей – Плевен, представители на двата областни информационни центрове, ловно-рибарски дружества, местни инициативни групи и сдружения.

Двете събития бяха открито от инж. Зорница Йоткова, Директор на РИОСВ-Плевен. В отделни панели бяха представени правно-нормативната рамка на новия подход за управление на мрежата Натура 2000, отговорностите на отделните звена по управление на национално и на регионално ниво и Документът за целите на Натура 2000.

Акцентите в заключителната дискусия „Питай за Натура 2000“, проведена по време на събитието за област Плевен, бяха насочени към необходимостта да се осигури допълнителна експертна помощ при формулирането на мерките за постигането на специфичните цели на защитените зони. Подчертано бе още, че от ключово значение е хармонизирането на други стратегически документи за управление на територията, с плановете за управление на защитените зони. В събитието за област Ловеч фокусът бе поставен върху нуждата да се осигури форма на участие в Комитета на заинтересованите страни на малките земеделски производители, които нямат свои сдружения на регионално ниво. В дискусията се наблегна още на това, че ще бъде необходима финансова подкрепа за изпълнение на мерките, заложени в плана за управление на защитените зони, за да се гарантира достатъчна мотивация за неговото изпълнение.

Участниците в двете срещи заявиха своята готовност за включване в Комитета на заинтересованите страни, както и в процеса на разработване на териториалния план за управление на Натура 2000.  

Първата Национална кампания по проект „Знания за Натура 2000“ продължава със следващите регионални събития: на 26 октомври в Кюстендил, на 27 октомври в Перник и на 28 октомври в София-област. Информационната кампания ще обхване всички областни градове в страната.


Повече информация за регионалните събития от Първата национална кампания можете да намерите на https://natura2000.bg/parva-nacionalna-kampania/

Документът е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд, по  проект BG16M1OP002-3.006-0001-C04  „Знания за Натура 2000“. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Консорциум «Комуникации за Натура 2000» и при никакви обстоятелства не може да се приема, че неговото съдържание отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.www.eufunds.bg