В Областна администрация заседава Областният съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси

В Областна администрация се проведе работно заседание на Областния съвет за сътрудчинество по етническите и интеграционни въпроси. То бе председателствано от областния управител Ваня Събчева.
В изпълнение на целите на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г., приета от НС с Решение от 1 март 2012 г. (ДВ бр.21 от 13 март 2012 г.) в края на миналата година в област Ловеч стартира процесът на областно планиране, което включва изготвяне на Стратегия на област Ловеч за интегриране на ромите и общински планове за действие на всички общини на територията на областта. В тази връзка на 29 ноември 2012 г. се проведе заседание и координационно-информационна среща на Областния оперативен екип, сформиран със заповед на областния управител с цел разработване на общинските планове за действие към Областната стратегия. Общинските екипи бяха запознати с насоките за областно планиране.
Днес те представиха направеното досега по общини. Навсякъде в областта се провеждат обществени обсъждания по темата, като общините се стремят да привлекат за участие в тях представители на ромската общост. Активно се работи във всички общини, материалите от общинската администрация в Ловеч са на разположение в интернет страницата на общината. Всички общини се отнасят изключително сериозно като полагат всички усилия да приобщят в обсъждането на тези въпроси и неправителствени организации, и представители на ромския етнос, стана ясно още на работното заседание.
Бе прието най-късно до 8 февруари да бъдат изпратени в Областна администрация в електронен вид готовите общински планове за действие.
На днешното заседание бе коментирана и разработената и предоставена в общините аналитична част на проекта на Стратегията на област Ловеч за интегриране на ромите. Направихме го, за да ви улесним при изготвянето на анализите към общинските планове, като ползвате предоставените от нас данни. В момента се разработва стратегическата част, а проектът на стратегията ще ви бъде изпратен в електронен формат в началото на февруари, поясни Ваня Събчева, като подчерта, че екипът в областна администрация очаква и ще се съобрази с писмените коментари и становища по темата. Те ще бъдат отразени в областния документ преди той да се финализира.
Райко Райков, началник на РИО на МОМН, изнесе информация, че през миналата година са обучени 186 възрастни роми, което е добро начало. Той изрази мнението, че повишаването на образованието на родителите спомага за по-добрата мотивация на ромските деца да се образоват, като подчерта, че област Ловеч е с много по-висок дял на обхващане на 5-6 годишните деца в сравнение със средното за страната.
Райков направи и две предложения – кметовете на кметствата да се ангажират по-активно с установяване на децата, които не са обхванати в системата на образованието и да се установят трайни практики за ограмотяване и продължаващо образование на възрастни лица под формата на вечерно обучение, а не да се подхожда кампанийно само в рамките на няколко месечни курсове, които не дават желаните резултати.
Областният управител предложи в тази връзка да се създаде работна група към ОССЕИВ, която да включва представители на АЗ, РЗИ, ДСП, кметове на общини и кметства, РИО на МОМН и експерти на ОА, което беше прието.
Д-р Чапарова изнесе информация за това, че РЗИ от 5-6 години имат регионална здравна програма, насочена към лица в неравностойно положение, като досега са работили само на територията на община Ловеч, а от тази година ще обхванат цялата област. Вече правят посещения по училищата в населените места, в които има повече представители на малцинствени групи.