В Ловеч започнаха честванията за 35-годишнината от полета на първия български космонавт

9.04.14+среща+читалище-1В Ловеч започнаха честванията на 35-годишнината от полета на първия български космонавт. „Ние сме длъжници на Георги Иванов, затова предприехме стъпки да си върнем тук спускаемия апарат, с който на 12 април 1979 г. се приземиха той и командирът на полета Николай Рукавишников, и нашата гордост – самолета ЛАЗ, произведен в Ловеч, на който се е учил да лети въздушният ни ас – заяви кметът Минчо Казанджиев. – Това ще е жест на благодарност от наша страна за всичко, което е сторил първият български космонавт.“ Кметът посрещна Иванов с думите „Добре дошъл, приятелю!“ и призова ловчалии да направят така, че в града и в държавата повече да се говори за космонавтиката и за първия български космонавт. Казанджиев подчерта, че Ловеч има основание да се гордее – дал е много на космическата наука – с първия българин, излетял в Космоса, с цялостния принос на акад. Димитър Мишев в космическите изследвания и научните програми за българските космически полети. Съгласих се да отбележим годишнината, въпреки че не е юбилей, за да се чуе отново какво е направила България за Космоса, коментира пред съгражданите си и Георги Иванов. Той бе в Ловеч заедно с радиожурналистката Божана Димитрова, автор на книгата за него „Разговор с първия космонавт на България“, с режисьора Петко Горанов, чийто филм „Първият“ гледаха снощи за първи път ловчалии, и с доц. Таня Иванова от Института за космически изследвания при БАН.
Четиримата припомниха полета отпреди 35 години, говориха за приноса на България в космическите изследвания и за бъдещето на космическата наука у нас. Идеята е да подсетим държавните мъже, че ако искат България отново да е на висотата, на която я изведе Георги Иванов като шеста космическа сила в света, имат много неща да довършат, обяви Божана Димитрова. За да имаме трети космонавт, е нужна сериозна научна програма, която да се приеме от държавите, които имат ракетна космическа техника, и от Европейската космическа агенция, обясни Георги Иванов.
Да се срещнат с него в Ловчанското читалище бяха дошли съучениците му, приятелите от Ловеч, граждани, ученици.
Следващата среща с първия ни космонавт в Ловеч е на 16 април. Тогава той ще бъде посрещнат тържествено заедно с придружаващите го космонавти. В Ловеч ще дойдат Виктор Савиних (Русия), Павел Виноградов (Русия), Юрий Гидзенко (Русия), Мирослав Хермашевски (Чехия), Владимир Ремек (Чехия), Берталан Фаркаш (Унгария), Думитру Прунариу (Румъния) и Татяна Егорова – съпруга на Борис Егоров (Русия). На Алеята на космонавтите (14 ч.) те ще видят изложба от графити, изготвена от ученици от Гимназията за чужди езици, и изложба от пленера „Космос“, организирана от арт клуб „Гея“ при ОДК. Ще бъдат проведени и демонстрации от Клуба по авиомоделизми към ОДК. В 15 ч. космонавтите ще проведат среща с ученици в Природоматематическата гимназия.
Пред сградата на общината вече е позиционирана изложбата на Държавен архив – Ловеч „35 години от полета на Георги Иванов“. Документалният филм „Първият“ ще бъде излъчен на 12 април, събота, от 14.50 ч. по БНТ1.

Георги Иванов излита в Космоса на 10 април 1979 г. В 20 ч. и 34 мин. московско време е изстрелян в орбита около Земята космическият кораб „Союз-33“ с командир на полета Николай Рукавишников.

Първият български космонавт е почетен гражданин на Ловеч.