В Езиковата проведоха „Междучасие без тютюнев дим“
Днес в Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I“ бе проведено „Междучасие без тютюнев дим“. Това съобщи Нели Патаринска, секретар на Общинския съвет по наркотични вещества, който заедно с Превантивно-информационния център (ПИЦ) към община Ловеч и Районната здравна инспекция организира събитието. Поводът – Международният ден без тютюнопушене днес.
Младежите играха хора, федербал, рисуваха. ПИЦ предостави на учениците информационни материали и стикери с цел да провокира пушачите да захвърлят цигарите.
В дните около международния ден без тютюнев дим ПИЦ организира различни инициативи, с които да призове пушачите да опитат да откажат цигарите в името на собственото си здраве и на здравето на хората, които присъстват в обкръжението им като пасивни пушачи. Усилията тази година са насочени не само към младите хора и децата, а и към техните родителите.
Днес денят премина под мотото „Мамо, татко не пушете, здравето ми запазете!“ като своеобразен укор към родителите-пушачи.
Международният ден без тютюнопушене се отбелязва за първи път през 1977 г. в САЩ. Оттогава по инициатива на Американската общност за борба с рака (ACS) ежегодно всеки трети четвъртък на ноември се организира кампания срещу тютюнопушенето, която дава възможност на милиони хора да се откажат от пушенето поне за един ден.
Данните от различни проучвания сочат, че тютюнопушенето в България достига през последните години своя “критичен праг”. Непрекъснато се увеличава процентът на пушачите, особено на тези във възрастта до 18 години. Относителният дял на пушачите нараства от 35,6 % на 40,5 % през последните години. Сред мъжете и жените се е удвоил делът на тези, които пушат 20 и повече цигари на ден. Вдига се и процентът на пасивните пушачи, като това има много тежки последици, особено за децата. Резултатите от национално изследване върху пасивното тютюнопушене сочат, че относителният дял на децата, пасивни пушачи, е средно 67% за страната. Превантнивно-иформационният център за борба с наркотичните вещества през 2013 г. направи проучване, при което се установи, че 32 % от учениците в община Ловеч са редовни пушачи, като се снижава долната възрастова граница на пропушване.