|

Възобновяване и опазване на горите – приоритет на Държавно горско стопанство – Ловеч

Интервю с Цветелина Пенчева, директор на Държавно горско стопанство – Ловеч

– Г-жа Пенчева, как ще премине тази година „Седмицата на гората“?
– „Седмицата на гората“ на гората е в периода от 01.04.2015г. до 07.04.2015 г. На 01.04.2015 г. Териториално поделение Държавно горско стопанство- Ловеч ще открие „Седмицата на гората“ с приветствия към колектива на стопанството. В 9:00 часа пред сградата на стопанството ще се предоставят безвъзмездно на граждани на Община Ловеч семенни фиданки от иглолистни и широколистни видове за зелесяване и озеленяване. В периода от 02.04.2015 г. до 03.04.2015 г. е предвидено съвместно мероприятие със служителите на РС“ПБЗН“-Ловеч – отглеждане на млади насаждения без материален добив. В периода от 06.04.2015 г. до 07.04.2015 г. колективът на стопанството тържествено ще отбележи професионалния си празник.
– Какви са приоритетите на ДГС-гр.Ловеч в момента?
– Приоритетна цел на стопанството в момента е усвояване в държавните гори на дървесина повредена от снеголоми и снеговали, в резултат на тежките и мокри снегове през зимата на 2014-2015 г. Не маловажни са и следните мероприятия през 2015 г.: залесяване и попълване на горски култури, които следва да се извършат тази пролет, отглеждане на същите през годината, правилното извеждане на сечите предвидени през 2015 г., така че да подобрим състоянието на държавните гори и създадем условия за тяхното естествено възобновяване, опазване на горите от горски пожари, опазване на държавните и горите на физически и юридически лица с обща площ до 2 ха от нарушения по Закона за горите и др.
– Кое според Вас е най-слабото място в горския сектор и какво трябва да се промени?
– Най-големият проблем е в горите, собственост на физически и юридически лица, които се обслужват от частно практикуващи лесовъди. ДГС- гр.Ловеч не обслужва недържавни гори от 2011 г. В 90% от случаите позволителните за сеч за тези гори се издават на името на собственик или един от съсобствениците на даден имот, а добивът на дървесина, извозът и транспортирането й се извършва от трети лица, наети от собствениците без писмени документи. Става дума за така наречения „Сив сектор в горите“. Тези лица, добиващи дървесина, нямат регистрирана фирма, а и да имат, тя не фигурира по документи, нямат трудови договори, не внасят данъци и осигуровки, работят с техника, която не е регистрирана и не носят никаква отговорност за своите действия. В момента, в които посетим такова сечище за проверка, лицата извършващи добива веднага напускат сечището и отказват да се легитимират. Служителите на горските стопанства нямат право да снемат самоличност, нямат право по ЗГ да задържат предмети и вещи за извършване на нарушение в недържавни гори и на практика са с вързани ръце. Друг сериозен проблем е изключително ниската квалификация на техник-лесовъдите и изключително либералния режим в Закона за горите, съгласно който специалистите с лесовъдско образование придобиват удостоверение за частна практика. Сериозен проблем е облекченият режим за ползване на дървесина в гори, собственост на физически и юридически лица, за разлика от държавните и общински гори. Различните правила, на които се подчинява ползването в горите при различния по вид собственост, създават неравнопоставеност на собственостите, неравнопоставеност на пазара на горските продукти и сериозна конкуренция за държавните гори предвид факта, че 53% от територията на ДГС-гр.Ловеч е недържавна собственост.
– Как се отразява кризата в горския сектор?
– ДГС-гр.Ловеч е поделение на Северозападно държавно предприятие- Враца. СЗДП е регистрирано като търговец по смисъла на Търговския закон и се издържа на стопанска сметка. Налагането на Мораториум върху износа на дървесина от определени категории, както и ограничаването на интензивността на сечите до 20% само в държавните гори, води до липсата на пазар на дървесината, от което основно перо се издържат горските стопанства. За да издържим на наложените ограничения, следва да намалим всички разходи по всички дейности. В момента следва да усвоим и снеголомна дървесна маса, за която имаме сериозни опасения относно реализацията й.
– Проблемът с незаконната сеч е особено актуален напоследък. Как стои той на територията на ДГС-гр.Ловеч и какви усилия полагате за разрешаването му?
– Проблемът е действително сериозен и, като вече споменах, основно стои в недобросъвестното отношение на собствениците на гори на физически и юридически лица и на колегите работещи в частния сектор. Не малък процент от нарушенията са в резултат на незаконна сеч, извършвана от ромско население и социално слаби лица. Най-много проблеми има в землищата на Летнишка община, землища- Славяни, Ловеч, Умаревци, Горан и Пресяка от Ловешка община. Извършват се постоянни проверки в горските територии от служителите на ДГС-гр.Ловеч. За 2014 г. са съставени 146 бр. констативни протокола за извършени нарушения по ЗГ. Съставени са 42 бр. акта, от които за нарушения по ЗГ -35 бр. и 7 бр. по Закона за лова и опазване на дивеча. Общият размер на незаконно отсечената дървесина за 2014г. е 894 пл.мЗ. От началото на 2015 г. са съставени 21 бр. констативни протокола за нарушения по ЗГ, съставени са 16 бр. актове за нарушения по ЗГ. Незаконно отсечената дървесина за 2015 г. е в размер на 230 пл.мЗ. От месец декември 2014г. на територията на стопанството е сформиран мобилен екип за опазване на държавните горски територии и горите на физически и юридически лица и площ до 2 ха. Съставени са графици за съвместна дейност заедно със служители на РДГ-Ловеч, РУП-Ловеч и СЛРБ, като се извършват постоянни проверки в горските територии. От 2011г. съгласно новия Закон за горите горските стопанства имат компетенцията само да съставят актове по ЗГ, ЗЛОД, ППЗЛОД, ЗЛР и др., но административно наказващ орган е Регионалната дирекция по горите-Ловеч.
– Въпросът с дървата е особено актуален сега. Хората обикновено бързат още от пролетта да се снабдят с нужните количества. Очаква ли се повишаване на цената им през тази година?
– Големият процент частна собственост в горите на територията на ДГС-гр.Ловеч и интензивното им ползване в последните години води до голямо предлагане и то на по-ниски цени от държавните. В Ловешка и Летнишка общини през последните години не е имало недостиг на дърва за огрев за местното население. Предвид наложения Мораториум за износ на дървесина точно и на този сортимент, не считам, че ще има повишение на цените.