|

Всяка детска градина сама определя организацията на храненето, произнасят се и родителите

При въвеждане на нов вариант досегашните социални облекчения в таксата се запазват
Всяка детска градина сама ще определи организацията на храненето, като за това ще се произнесат и родителите. Законът за народната просвета (чл. 41б, ал. 7) дава право на директорите като второстепенни разпоредители с бюджет да се разпореждат със средствата на детската градина, в това число и за храненето. С решение на общинския съвет в Ловеч всички детски градини в общината от миналата година прилагат системата на делегиран бюджет.

Пак според разпоредбите на Закона за народната просвета (чл. 36, ал. 1, т. 5) общината осигурява и контролира условията за столово хранене, организирано в съответствие с изискванията, определени в наредба на министъра на здравеопазването.
В писмо до директорките на детските градини кметът Минчо Казанджиев препоръчва при определяне на организацията на хранене да се вземе мнението на родителите и иска до 3 октомври да бъде уведомен за избрания вариант и за необходимата от общината помощ. Всеки избран вариант ще бъде подкрепен от община Ловеч, която ще съдейства при провеждането на всички процедури за реализирането му, заяви кметът.
Тази седмица продължават родителските срещи за обсъждане на различните варианти за хранене. Довечера е родителската среща в ЦДГ „Радост“, утре – в ЦДГ „Зора“ и ОДЗ „Слънце“, и в четвъртък – в ЦДГ „Първи юни“. Вече е проведена родителска среща в ЦДГ „Мария Сиркова“, в останалите детски градини – ЦДГ „Снежанка“, ЦДГ „Детелина“, ЦДГ „Люляче“ и ОДЗ „Кокиче“, директорките ще проведат анкети с родителите.
Още през март т. г. в писмо до кмета всички директорки предлагат приготвянето на храната да се извършва от една кухня-майка. Според тях тя би могло да бъде самостоятелно звено, както е в детските ясли, и посочват за нея помещения в ОДЗ „Слънце“. След проверка в края на август от назначена от кмета за това комисия става ясно, че предлаганите помещения не отговарят на изискванията за кухня-майка, а общината не разполага с друг подходящ кухненски блок, пък и разходите няма да бъдат намалени. В състава на комисията влизат представители на община Ловеч и на детските градини.
Обособяването на кухня-майка в момента е финансово и организационно неприемлив вариант, е изводът, направен в началото на септември на съвместна среща между директорките на детските градини и ръководството на община Ловеч. На тази среща са изнесени данни от счетоводствата на детските градини за разходите за хранене през 2013 г., според които средната себестойност на един храноден при сегашната организация на хранене е 2,87 лв. Коментирана е примерна оферта от кетъринг фирма, според която стойността на един храноден е в рамките на 2,80-3.00 лв. На срещата директорките се обединяват около варианта за прилагане на единна дневна цена на храната за всички обекти, в т. ч. и за детските градини от Ловеч с групи по селата, при решение за прилагане на кетърингово хранене. Тогава те изразяват и становището, че е необходимо още време за обсъждане на възможностите за различни варианти на организация на храненето и на процедури за обществена поръчка.
Доставянето на готова храна за всички детски градини на територията на община Ловеч може да оптимизира разходите за персонал и да намали разхода на средства от стандарта за финансиране на делегираните от държавата дейности. Така част от тежестта на разхода за хранене на децата при съпоставима, близка или почти еднаква себестойност на един храноден, при старата и новата организация на храненето се прелива от държавния към местния стандарт за издръжка. Това е извод от доклада на назначената през лятото от кмета комисия за извършване на проверка в детските градини с цел установяване състоянието на приема на деца в групите на ЦДГ/ОДЗ. Членове на тази комисия са началникът на отдел „Образование, спорт и младежки дейности“ в община Ловеч Пламен Митев, общинският съветник Доротея Цанкова и Янка Иванова, старши експерт по предучилищно възпитание в РИО – Ловеч.
Против кетъринговото хранене се обявяват 61 родители на деца от всички детски градини, внесли подписка за това в община Ловеч.
Независимо от това кой вариант на организация на хранене ще бъде избран, ще се запазят досегашните социални облекчения в таксата за ползване на детска градина. Без промяна ще остане и контролът по храненето от съответните здравни органи.
В община Ловеч функционират седем целодневни детски градини и две обединени детски заведения, в които се отглеждат и възпитават 1183 деца в 49 групи.