Предлагаме материал във връзка с откриващо събитие по проект Арт ателие „Творилница“ за по-добро бъдеще Глобална инициатива в психиатрията – София, съвместно с Община Ловеч, на 18 юни 2021 г., от 16:00 ч.
на площад „Тодор Кирков“ във Вароша,
Факт: 5 от 10 водещи причини за инвалидност в световен мащаб се дължат на психичните заболявания
Какъв ефект има това върху работната среда?
Какво трябва да знаете?
Помислете за тези имена: Ейбрахам Линкълн… Теодор Рузвелт… Уинстън Чърчил…
Александър Хамилтън… Сега помислете върху следните въпроси: (1)Какво е общото между тези мъже? и (2)Ако имахте възможност, бихте ли ги наели на работа?
Отговорът на втория въпрос вероятно би бил „Разбира се, кой не би?”, а отговорът на първия въпрос е „всички те са имали тежка психична болест”.
Психичните заболявания засягат милиони хора, но въпреки това продължават да бъдат сред най – неразбираемите сред всички останали заболявания.
Очевидно е, че започването и задържането на работно място със сигурност носи ползи за хората с психична болест. Може би е по-малко очевидно, обаче, че наемането им на работа може да бъде изключително полезно и за фирмите-работодатели.
Хората с психична болест са сред най-креативните членове на обществото. Какъв щеше да е светът,ако лидери като Линкълн, Чърчил и други, са били сред редиците на безработните? За много хора е трудно да повярват, че лица, чиито постижения са толкова важни за хода на историята, са страдали от сериозни психични заболявания. Но е факт, че те са. И далеч не са единствените.
Проучванията показват, че модерните медикаменти не само не пречат на креативността, а също така могат да влияят за повишаване на продуктивността. Таланта, креативността и потенциала на хора с биполярно разстройство, може да донесе огромни ползи за организациите, даващи им шанс
Обратно на работа: възстановяване на психичното здраве
Съществуват все повече доказателства в полза на това, че работата е ключов фактор в подкрепа на психичното здраве и липсата й е крачка назад към психичната болест.
За хората, които страдат от психична болест, осигуряване на удовлетворяваща работа е стъпка в процеса на възстановяване. За щастие, последните постижения в рехабилитацията дават възможност за хората с психична болест да се чувстват пълноценни на работното си място.
„Налице е нарастващото осъзнаване, че психичната болест не е толкова биологичен феномен, колкото продукт на средата, където човек живее” – Международна Организация на Труда
За съжаление, въпреки, че при лечението и рехабилитацията на психичните заболявания има напредък, по отношение на обществените нагласи такъв не се наблюдава. Стигмата води до изключване от ключовите сфери на обществото, включително, и може би най-вече, от възможност за трудова реализация. Съществуват много митове за влиянието на психичното заболяване, въпреки наличието на неоспорими факти, които ги опровергават. Тук са само някои от тях:
Пет мита за психичната болест:
Мит 1: Психичната болест и умствената изостаналост са едно и също нещо
Факти: Това са две съвсем различни разстройства. Умствената изостаналост се характеризира основно с ограничение в интелектуалните функции и свързаните с това затруднения в изпълнението на някои основни дейности от ежедневието. За разлика от това, интелектуалното функциониране на хората с психиатрична инвалидност, е като на повечето членове на обществато.
Мит 2: Възстановяването след прекаран епизод на психична болест е невъзможно
Факти: Дългосрочните проучвания показват, че болшинството от хората с психична болест безспорно се подобряват и водят стабилен и продуктивен живот. В продължение на десетилетия се считаше, че психичната болест е постоянна и нелечима. Хората с психична болест бяха отделяни от обществото чрез настаняването им в психиатрични болници. С откриването на медикаменти, които облекчават симптомите на психичната болст, се наблюдава постоянна еволюция към осигуряването на лечение и рехабилитация в общността.
Мит 3: Работещите с психична болест и тези с епизод на психична болест в миналото (отнася се за хора, които са лекувани ефективно) са второ качество работници и служители.
Факти: Работодатели, които са наели такива хора съобщават, че те са с по-редовно и точно присъствие на работа и са толкова добри (а в някои случаи и по-добри) работници, колкото и останалите по отношение на мотивация, качество на работата им и трайно задържане на работното място. Проучвания от Националния институт за психично здраве и на Националното сдружение на психично болните в САЩ заключават, че няма разлика в продуктивността на хората с психична болест в сравнение с останалите работещи.
Мит 4: Хората с психиатрична инвалидност не могат да издържат на работния стрес
Факти: Това свръхопростява сложната човешка реакция в резултат на стрес. Симптомите на различни заболявания (напр. сърдечносъдова болест, множествена склероза и психични разстройства) могат да се обострят в резултат на повишен стрес. Така или иначе, различните индивиди реагират по различен начин на индивидуалния и работния стрес. За някои хора неструктурираното работно време е особено стресиращо, докато други се борят срещу регламентираното протичане на работния ден. Някои хора се стремят към публичност и високо ниво на социални контакти, докато други изискват минимално взаимодействие с други хора, за да могат да се фокусират и изпълнят задачите си. Степента на реакция към стресори от работната среда варира сред работещите с психиатрична инвалидност. По същество всяка работа в някаква степен е стресираща. Продуктивността се увеличава, когато има добро съответствие между потребностите на работника и условията за работа, без значение дали човекът е с психиатрична инвалидност или не.
Мит 5: Психично болните и прекаралите епизод на психична болест са опасни и агресивни.
Факти: огромната част от тези хора не са агресивни и опасни. След като научат, че кандидатът за работа има психична болест, някои работодатели изпитват страх или вярват, че този човек ще прояви агресия. Този мит се затвърждава и от начина по който медиите представят хората с психична болест като агресивни. Един обзор на научната литература от университета в Корнел, САЩ, посочва, че “няма данни, които подкрепят изопачения образ на психично болните, поднасян в медиите”.
Психично здраве и работно място
Личните проблеми и проблемите на работното място могат да играят съществена роля за психичното ни здраве. Превенцията има за цел да спомогне за намаляване на въздействието на влошеното ни психично здраве върху трудоспособността ни, както и на трудовата заетост върху психичното ни здраве.
В редица държави-членки на ЕС нарастват случаите на отсъствие от работа, безработица и искове за обезщетение за продължителни увреждания в резултат на стрес, свързан с работата, и проблеми с психичното здраве. По-специално, според прогнозите, депресията скоро ще се превърне във водеща причина за отпуск по болест в Европа.
Освен с отсъствието от работа, последствията от влошеното психично здраве се свързват с много други вредни въздействия за организациите, като намалена работоспособност и продуктивност на служителите, намалена мотивация и голямо текучество на персонала.
(Ре) -интеграция на работното място
Наличието на работа е най-добрия начин за социално включване. Тя дава възможност за хората с психична болест да водят достоен живот, като сами печелят парите си и се интегрират в обществото. Това е особено важно във време на финансова криза, в което хората с увреждания са най-потърпевши. Хората с психична болест със сигурност биха допринесли за развитието на икономиката и биха се постарали да намалят социално-икономическото бреме от болестта, вместо да бъдат просто получатели на социални помощи.
Въпреки съществуващите политики за насърчаване на заетост на хората с увреждания, хората с психични увреждания остават с крайно ниска резултатност по отношение на заетост, както поради наличните дискриминационни практики, така и поради нуждата от специфични модели на свързване и колабориране, които са недостъпни и непознати за обикновения работодател. Все още няма устойчиви програми и инициативи, които да изпълняват функцията на преходно звено от програмите за рехабилитация към осигуряването на дългосрочна заетост на свободния пазар на труда.
Психично здраве и трудова заетост в България
В България към момента не съществуват програми за осигуряване на заетост и подкрепа на работното място, които са насочени към хора с психична болест. От друга страна, няма форми за подкрепа на работниците в предприятията по отношение на психичното им здраве. Фондация„Глобална инициатива в психиатрията-София” работи в посока създаване на адекватни за българската действителност практики за адресиране на тези проблеми.
Проект „Шанс за по-добра възможност” е насочен към създаване на възможности хората с психични увреждания да участват на реалния пазар на труда и по този начин да повишат качеството на живота си. Това може да стане по няколко начина:
Ако вие сте работодател, който има желание да даде шанс на човек с психична болест, като го наеме на работа, то ние можем да намерим подходящия за вас кандидат, да го подготвим и да подкрепяме както вас, така и него по време на трудовия процес. Ползите за Вас ще са, че ще имате лоялен служител, мотивиран да изпълнява стриктно задълженията си. Косвената полза е, че вашия екип ще стане толерантен към различието и ще се повиши неговата мотивация като цяло. Вашата организация ще бъде рекламирана от нас като социално отговорна.