Читалнята на Ловешката библиотека получи дарение от Нов Български Университет – София
Читалнята на Ловешката библиотека допълни своя фонд от периодични издания с постъпилото дарение от Нов Български Университет – София, фототипно юбилейно издание на комплекта от първата книжка на литературното списание „Златорог” (София, № 1, 1920) и документално-библиографска книга, посветена на списанието, което чества своя вековен юбилей.
Дарението е ценно не само с луксозния си вид от златисти отенъци на заглавието и фона, приближаващи се в максимална степен до оригинала, но и с факта, че пресъздава в триизмерна форма първата 100 годишна книжка на сп. „Златорог”.
Фототипното издание е реализирано от Литературноисторическата школа „Д-р Кръстьо Кръстев” към НБУ.
Погледнато назад във времето, Читалнята е придобивала и други изключително ценни фототипни периодични издания, които се съхраняват във фондохранилището и до днес. Колекцията съдържа предимно фотокопия на оригиналните възрожденски вестници, печатани предимно зад граница в периода 1846 -1877 г.
От заглавията могат да се видят в напълно достъпен вид фотокопията на:
„Български орел” – първият български информационен и общообразователен вестник. Той излиза в Лайпциг, а негов основател и редактор е Иван Богоров;
„Цариградски вестник” е български седмичник, излизал в Цариград от 1848 до 1862 година, едно от най-сериозните издания на български език от възрожденския печат.
Вестникът е основан от Иван Богоров след спирането на „Български орел“. Освен публицистика и документални географски, исторически и биографични очерци, във вестника се публикуват и художествени текстове. В подлистници са издадени първите преводи на много чужди книги;
Колекцията на читалнята се представя и от не на последно място по ценност и значимост за културната ни история от „Възрожденските вестници на Христо Ботев”. В здрава подвързия (тип папка) се намират фотокопията на излизалите някога в Букурещ: „Дума” , „Будилник”, „Знаме”, „Нова България”, както и редактираните от Любен Каравелов: „Свобода”, „Независимост”.
Чрез претворяването им от оригинала в издръжливо на времето фотокопие, тези и други наши вестници стават достъпни за поколенията далеч след създавалите ги.
По този начин самите оригинали – на старите издания, които библиотеката ни съхранява вече 150 години, остават да се пазят в новото „старо” хранилище, стартирало своето обособяване на втория етаж от сградата на Регионалната библиотека през пролетта и в трудните условия на пандемията от Ковид-19.
Въпреки кризата, старата оригинална периодика (печатана и излизала до края на Втората световна война) е вече подредена и се намира по металните стелажи на „новото хранилище”. Там ще има по-добрия шанс да стигне до бъдещите поколения, чрез въведения нов режим на съхранение – на подходящите условия за сухота и влага, обезпаразитявана редовно и периодично.
завеждащ отдел Читалня
при Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев”